Projekti - vijesti
Dvorac Hellbrunn i katedrala u Salzburgu izrađeni tehnikom kaširanja - Likovna kultura
Autor: Darko Vencl, 16. 12. 2011.

Modeliranje nanošenjem papirnatih komadića sloj po sloj na neki kalup nazivamo kaširanjem te je za kaširanje potrebno imati: papir, ljepilo, kist za ljepilo, plastičnu foliju za zaštitu stola i...strpljenje!
      Ovom tehnikom su učenici sedmih i osmih razreda na nastavnome satu likovne kulture s nastavnicom Sanjom Bujanić izradili poznati dvorac u Salzburgu Hellbrunn i Salzburšku katedralu koja je predivna barokna katedrala iz 17. stoljeća, posvećena sv. Rupertu.

Prva crkva na tom mjestu spominje se već u 8. stoljeću. S vremenom se nadograđivala, ali se krajem 16. stoljeća znatno oštetila, da bi tadašnji biskup naredio rušenje stare i gradnju nove katedrale.
      Isprva je postojala ideja o crkvi za 16 tisuća ljudi, više nego što je bilo svih stanovnika u gradu! Ipak, odustalo se od te namjere i izgrađena je katedrala u današnjem obliku sa 71 metrom visokom kupolom. U isto vrijeme izgrađena je i nadbiskupska palača, Altes Residenz.
      Crkveni zvonici 'posjeduju' i drugo najveće zvono u Austriji, Salvatorglocke, a težak je nešto više od 14 tona. Inače, trg ispred Katedrale najbolja je polazna točka za obilazak grada, a u adventsko vrijeme je mjesto Božićnog sajma, jednog od najljepših u Srednjoj Europi.

preuzeto s www.putovnica.net

Kaširani Hellbrunn i katedrala bit će izloženi na pozornici  božićne priredbe Čuda se ipak događaju, zar ne?! koja će se održati 22. prosinca 2011. u Pučkom otvorenom učilištu, a koja će također biti posvećena slavnom kompozitoru Wolfgangu Amadeusu Mozart te će na taj način biti realizirana još jedna projektna aktivnost u projektu Amadeus- čudo od djeteta.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Melita Schmitz, knjižničarka