MZO PP „Poslije kiše dolazi sunce“ –utjecaj traume na mentalno zdravlje djece“; radionica Emocije: STRAH
Autor: Melita Schmitz, 3. 4. 2024.

Emocija straha pripada u grupu  osnovnih  emocija i pojavljuje se od samoga rođenja, a neophodna je za preživljavanje čovjek kao i svake druge vrste koja živi na Zemlji. Strah je dosta često prisutan kod djece, pogotovo strah od odvajanja od roditelja, takozvani separacijski strah, te je potrebno s djetetom o njemu razgovarati i pomoći mu da se što bolje s njime nosi te mu, kada je to potrebno, pružiti utjehu i osjećaj sigurnosti.

Slikovnice ili čitanje priča izvrstan su način kroz koji pruža mogućnost približavanja i razgovaranja  s djetetom o emocijama koje su mu teške i ne mogu ih izraziti, a ponekad čak niti prepoznati i imenovati. U tu svrhu kroz projekt „Poslije kiše dolazi sunce“ –utjecaj traume na mentalno zdravlje djece“ nabavljene su terapeutske slikovnice Tatjane Gjurković i Tee Knežević, a jedna od njih je slikovnica koja se bavi temom straha „Medvjedića je strah ostati u vrtiću“.

Učenici 1.a razreda učiteljice Mire Brezovčan, 1.b učiteljice Spomenke Bošnjak i 1.c razredu učiteljice Renate Grahovac posjetili su školsku knjižnicu te im je knjižničarka Melita Schmitz čitala ovu lijepu priču kroz koju se prisjetili svoga polaska u školu, a poneki i ostanka u prvim vrtićkim danima koji nekima baš i nisu ostali u lijepom sjećanju. Nakon nekoliko mjeseci provedenih u školi strah od odvajanja od roditelja i ostanka u školi je nestao i učenici o njemu mogu razgovarati bez ikakvih poteškoća.

Knjižničarka im je priredila nastavne listiće koji su im pomogli da detektiraju i druge strahove koji se pojavljuju u njihovim životima kao što su strah od mraka, raznih životinja (zmija, paukova, pasa), stah kada sami ostaju kod kuće, strah od nepoznatih ljudi, starh od bolesti, pogotovo bolesti raka,  pa čak i strah od testova iz matematike.

Na kraju su učenici na radnom listiću na kojemu je znakom x predstavljen stah napisali tko ih im može pomoći kada osjete ovu emociju kojega su stavili na takozvanu Gospođu Strah koja se nalazi u holu škole.

Preventivni projekt „Poslije kiše dolazi sunce“ –utjecaj traume na mentalno zdravlje djece“ financiran je sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja u školskoj godini 2023./2024.

Melita Schmitz