Projekti „Uz čitanje riječi rastu“, „Beyond Labels“ i „Into the future“ predstavljeni školskim knjižničarima Virovitičko-podravske županije
Autor: Melita Schmitz, 1. 3. 2024.

U Osnovnoj školi Eugena Kumičića u Slatini u četvrtak, 29.veljače 2024., održano je Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara Virovitičko-podravske županije koje je na početku skupa pozdravila ravnateljica škole gospođa Božica Majhen i svim sudionici poželjela uspješan rad i ugodan boravak u školi.

Skup je pozdravi voditelj Vijeća knjižničar Josip Strija iz Gimnazije Petra Preradovića iz  Virovitice te predstavio program rada 2. skupa Vijeća u školskoj 2023./2024. godini.

Stručnom skupu pridružile su se profesorice hrvatskoga jezika i književnosti Elvira Vujčić i Ivana Strupar koje provode eTwinning projekt „Uz čitanje riječi rastu“ te su predstavile detalje oko prijave za rad na projektu kao i aktivnosti koje su dosada provele s učenicima. Ovo izlaganje bilo je izuzetan poticaj za uključivanje u projekt kako knjižničara tako i svih koji žele kroz pisanu riječ razvijati ljuba prema jeziku i književnosti.

Knjižničar Dinko Vekić iz OŠ Mikleuš iz Mikleuša predstavio je uvijek zanimljivu temu „Zašto uopće školski list? Sve je na mrežnim stranicama, zar ne?!“. Pojavom web-stranica na kojimas e objavljuju svi važni događaji i informacije koje se tiču rada određene škoel polako se gubi interes za izradu školskih listova koji donedavno davali pregled rada škole, a učenici su se školskom listu uvijek radovali i rado ga čitali.

Knjižničarke Vesna Zvečić i dr.sc. Sanja Pajnić iz OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Virovitice predstavile su publikaciju „I (naši) korisnici su (vaši) korisnici“ koja je nastala kao produkt suradnje škole i Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica.

Knjižničarka Svjetlana Dupan iz Industrijsko-obrtničke škole iz Slatine govorila je o gorućoj temi kako cjelokupnoga društva pa tako i djece/učenika , a odnosi se na takozvane „meke“ vještine i očuvanje mentalnoga zdravlja pomoću tehnika opuštanja, meditacije, raznih treninga, tjelovježbe, upravljanje stresom ....

Knjižničarka Marija Blažević iz Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju iz Virovitice i OŠ Antuna Gustava Matoša iz Čačinaca upoznala je sudionike s mogućnostima MOOC tečajeva i njihovim značenjem za cjeloživotno učenje te je motivirala sudionike na upis tečajeva.

Knjižničarka Melita Schmitz iz OŠ Eugena Kumičića predstavila je temu „Što sve može biti super u učenju i čitanju“ te uputila sudionike na tehnike učenja koje pomažu djeci u što boljem snalaženju u opsežnom nastavnom gradivu koji ih okružuje.

Isto tako knjižničarka Melita Schmitz predstavila je Erasmus+ YOUTH program na koji se učitelji mogu prijavitiza sudjelovanje i rad na projektima koje financira Europska komisija.

Predstavila je dva tečaja na kojima je sudjelovala u sklopu Youth programa i to „Beyond labels“ u Češkoj i „Into the future“ u Njemačkoj. Tijekom izlaganja iznesene su činjenice o uvjetima sudjelovanja na tečajevima, načinima putovanja, financiranja sudionika, programu tečajeva kao i diseminacijskim aktivnostima koje se odvijaju nakon pohađanja tečajeva.

Melita Schmitz