Terenska nastava za učenike 8.razreda - Pakrac
Autor: Nataša Valinčić, 17. 11. 2023.

Učenici osmog razreda su u srijedu 15.11.2023. u pratnji svojih razrednika Silvije Mađarić, Marije Majer, Ivana Drokana i Josipa Jelenčića te nastavnika povijesti Krešimira Hrženjaka posjetili grad Pakrac, Lipik i Okučane. Terenska nastava je provedena u organizaciji navedenih gradova te Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara. Tijekom terenske nastave učenici su imali priliku upoznati se sa ne tako davnom povijesti Hrvatske starom tek tridesetak godina, ali svakako značajnom za svakog građanina Republike Hrvatske. Što su sve obišli i čime su se upoznali, možete pogledati i pročitati u nastavku.

Prvo mjesto posjete u sklopu grada Pakraca bila je ispred Policijske postaje Pakrac gdje se dogodio prvi oružani sukob u Domovinskom ratu. Drugo mjesto posjete su bile Kusonje, točnije sami spomen park u kojem su učenici mogli čuti kroz kraće početno predavanje koja je uloga Kusonja za Domovinski rat i samu obranu Hrvatske. Povratkom u grad Pakrac u Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ učenici su poslušali predavanje o Pakracu u Domovinskom ratu, a nakon toga uslijedio je ručak u sklopu doma. Učenici su potom posjetili i Muzej grada Pakraca u kojem su imali priliku vidjeti samu povijest grada Pakraca, značajne artefakte i predmete koji prvi put spominju sam grad. Osim toga, učenici su posjetili kovnicu novca te kroz predavanje doznali kako je u Pakracu još sredinom 13. stoljeća djelovala prva hrvatska kovnica novca u kojoj su se kovali slavonski banovci. Najveće oduševljenje učenika bilo je kada su dobili priliku sami iskovati vlastitu kovanicu slavonskog banovca. U Muzeju vojne i ratne povijesti razgledavali su kako su izgledale vojne uniforme i naoružanje kroz povijesna razdoblja. U Lipiku su posjetili Državnu ergelu svjetski poznatih konja lipicanaca gdje su doznali kako svako grlo ima poznatu povijest svojih predaka unatrag 30 generacija te da se brižno prati rodoslovlje zbog same čistokrvnosti pasmine. Potom su posjetili sam grad Lipik te park oko lipičke bolnice koja je nadaleko poznata kao lječilište s termalnom vodom. Učenici su se vratili puni dojmova nakon cjelodnevnog putovanja sa novim spoznajama o našoj tek mladoj, ali ipak važnoj povijesti.

Izvor: Krešimir Hrženjak, učitelj povijesti