65. državno natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske 2022./2023. - Katja Kovčalija osvojila 4. mjesto
Autor: Ivan Drokan, 12. 5. 2023.

Učenici naše škole Katja Kovčalija. Luka Vencl, Mak Kajzer, Domagoj Drokan i Karlo Drokan uspješno su nastupili na državnom natjecanju mladih tehničara koje se održalo od 2.5. do 5.5. 2023.g. u Vodicama.

Osnovnu školu Eugena Kumičića Slatina predstavljalo je 5 učenika u različitim kategorijama.  Natjecanje se provodi na temelju osnovnoškolskog programa tehničke kulture, programa nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavnog programa u školi, izvanškolskog programa te programa posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture.

Natjecanje se sastoji os 3 dijela. Prvi dio je pisana provjera znanja u trajanju 2 školska sata, drugi dio je izrada tehničke tvorevine (8 školskih sati) i treći dio 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Učenici se natječu u dvanaest područja tehničke kulture unutar dviju kategorija: H-kategorije (redoviti osnovnoškolski program tehničke kulture i programu nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavni program u školi te izvanškolski program tehničke kulture) i P-kategorije (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture. Područja natjecanja u H-kategoriji su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazuju svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije i robotsko spašavanje žrtve.

U kategoriji:

maketarstvo i modelarstvo (V. razred) Katja Kovčalija osvojila je 4. mjesto,

elektrotehnika (VIII. razred) Karlo Drokan osvojio je 8. mjesto,

robotsko spašavanje žrtve (VII. razred) Luka Vencl osvojio je 11. mjesto,

strojarske konstrukcije (VII. razred) Mak Kajzer osvojio je 16. mjesto,

modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina (VIII. razred) Domagoj Drokan osvojio je 18. mjesto.

Mentor svim učenicima je Ivan Drokan, učitelj tehničke kulture.

Izvor: Ivan Drokan