« Svibanj 2024 »

Erasmus+, KA1 Škola mira i prijateljstva, Dramom protiv zlostavljanja; Flashbacks i Flash-Forwards metoda
Autor: Melita Schmitz, 17. 10. 2022.

Danas su učenici sedmih razreda naučili kako se boriti dramom protiv vršnjačkog zlostavljanja. Prvo su upoznati s novom dramskom metodom koja se zove Flashbacks i Flash-Forwards metoda kojom se stvara se kontekst – pokazuje što je dovelo do određenog trenutka, kako bi se to moglo riješiti ili kako bi se moglo razviti.

Učenicima je zadano okruženje igrališta ili učionice. Od učenika se traži da razmisle o fotografijama koje se odnose na zlostavljanje. Grupa stoji u krugu i jedan po jedan sudionik ulazi i stvara nepokretnu (zaleđenu) sliku kao dio situacije koja se razvija. Ništa nije unaprijed planirano. Kada voditelj pljesne rukama,  učenici se usporeno i  tiho pomaknu na mjesto gdje misle da bi njihov lik bio prije nekoliko trenutaka. Kada voditelj opet pljesne rukama,  vrati ih u sadašnji trenutak, a zatim pljesne unaprijed kako bi učenici pokazali što bi se sljedeće moglo dogoditi.

Pomoću ove tehnike stvorili smo epizodu s početkom, sredinom i krajem koju možemo razvijati na bezbroj načina. Ova kreativna dramska metoda dovesti do rasprave, vrućeg stolca, igranja uloga i pisanja. Na jednoj od sljedećih radionica nastavit ćemo jednom od nabrojanih opcija koja će učinkovito pomoći riješiti uočene probleme vršnjačkog zlostavljanja.

Elvira Vujčić