« Svibanj 2024 »

Erasmus+, KA1 Škola mira i prijateljstva,Sigurno surfanje, Seksting - Slanje i objavljivanje fotografija intimnih dijelova tijela
Autor: Melita Schmitz, 28. 9. 2022.

Cilj radionice je ukazati na negativne strane slanja seksualnih fotografija i poruka drugim osobama

ISHOD: objasniti negativne strane slanja seksualnih fotografija i poruka drugim osobama

Korištenje novih tehnologija, osobito pametnih telefona, dovelo je do toga da djeca već u osnovnoj školi ponekad jedni drugima šalju tekstualne poruke, ali i fotografije neprimjerenoga sadržaja. Pritom rijetko razmišljaju da bi njihove poruke i fotografije mogle završiti i kod drugih osoba, a ne samo kod onih kojima su ih oni poslali.

Učenicima smo pokazali da se takve stvari zaista događaju, podijeljeni u grupe od četiri učenika (dvije djevojčice i dva dječaka) istražuju na internetskim portalima vijesti o takvim slučajevima iz Hrvatske. Svaka grupa pronalazi barem jednu takvu i potom odgovore na sljedeća pitanja: � Što se točno dogodilo? � Tko je slao poruke ili fotografije seksualnog sadržaja? Kome? Koliko su djeca imala godina? � Koje su bile posljedice slanja takvih fotografija? Kako su one dospjele u javnost? � Kako biste se vi osjećali da se nađete u takvoj situaciji? � Što trebate učiniti da se nikad ne nađete u takvoj situaciji? � Što biste učinili kada bi se u takvoj situaciji našao netko od vaših prijatelja?

Nakon što su učenici odgovorili na sva pitanja unutar grupe, predstavnik svake grupe treba drugim učenicima prepričati vijest koju su pronašli te ukratko sažeti raspravu na zadana pitanja.

Ivan Drokan, učitelj tehničke kulture