« Svibanj 2024 »

Pozdrav od osmaša
Autor: Marijana Toplak, 9. 6. 2022.

Iako je Dan zaštite okoliša bio 05. lipnja, u našoj se školi on obilježava tijekom cijele godine i utkan je kao nit vodilja u vrijedne ruke naših zadrugara i volontera čiji je rad potaknut podrškom voditeljice Učeničke zadruge Zalathnuk Marije Majer, voditeljice Volonterskog kluba Eugenijalac Marijane Toplak i divnom kreativnom energijom vanjske suradnice Jasne Horvat.

Naime, tako je počela akcija Pozdrav od osmaša - kreativnošću usmjerenom na redizajniranje i prenamjenu onoga što neki, nažalost, još uvijek zovu otpadnim materijalom, a zapravo je riznica ideja koje pomažu zaštiti okoliša, ali i ciljevima održivog razvoja općenito.

Naši su učenici tijekom svibnja i lipnja sudjelovali na nekoliko radionica izrade uporabnih i ukrasnih predmeta od ostataka tkanine i drva i tako su nastali privjesci, ukosnice, bedževi i magneti za hladnjak.

Učenici su svoje proizvode ponudili na sajmu na slatinskoj tržnici kako bi prikupili novac za uređenje školskog paviljona. U tome su im svesrdnu podršku pružili naši učitelji, među kojima treba izdvojiti i učitelja Tehničke kulture Ivana Drokana i njegovu kreativnu CNC radionicu, sugrađani kupnjom ili donacijom te motivacijom za nastavak rada općenito, logistička su potpora bili gospodin Vlatko Jelenčić iz Gradskog društva Crvenog križa Slatina te gospodin Marijan Vajdić, a među učenicima su se angažmanom posebno istaknuli Borna i Zoran Benjamin Vajdić te Annie Milivojević.

Nova će prodaja biti u petak (10. 06.) na slatinskoj tržnici, dok je renovacija paviljona predviđena za utorak, 14. lipnja na kojoj se nadamo vidjeti što veći broj osmaša (budućih srednjoškolaca) koji će nam sudjelovanjem u uređivanju ostaviti pozdrav za rastanak, ali će svojim aktivizmom postati promjena koju želimo vidjeti u svijetu - i među srednjoškolcima sklonim vandalizmu.

Promjena se u zadrugarima i volonterima te u našim sugrađanima koji su poduprli akciju i kojima srdačno zahvaljujemo, itekako vidi, tako da slogan volonterskog kluba Ne ignoriraj, volontiraj uistinu postaje način života.

Izvor: Marijana Toplak