Utrka ulicama Grada Slatine povodom Hrvatskog olimpijskog dana
Autor: Darko Vencl, 12. 9. 2012.

10. rujna obilježava se Hrvatski olimpijski dan. Zašto? Zato što je toga dana (ne tako) davne 1991. godine održana osnivačka sjednica Hrvatskog olimpijskog odbora nakon čega se moglo zatražiti da hrvatski sportaši i nastupaju pod hrvatskom zastavom.  Tako pamtimo početak hrvatskoga sporta. Naravno da je i prije bilo odličnih hrvatskih sportaša, međutim, ta su odličja pripisana jednoj drugoj zemlji.

Hrvatski olimpijsko odbor toga datuma uručuje nagrade i priznanja najboljim hrvatskim sportašima (već izgrađenima, ali i onima čije vrijeme tek dolazi). Taj se dan proslavio i u našem gradu i to u organizacji Atletskog kluba „ Slatina“ i Zajednica sportskih udruga Grada Slatine , a pritom je važnu tehničku podršku pružila i naša škola. Međutim, nije ovdje najbitnija ona, već sportsko srce naših mališana (a i onih malo većih) koji su, odjenuvši plave hlačice i bijele majice i marljivo trenirajući s našim nastavnicima tjelesne i zdravstvene kulture Tomislavom Medvedović i Borivojem Kocićem, opet učinili našu školu jako ponosnom. Doista je mnogo puta voditeljica programa izgovorila imena naših učenika i godišnjom nagradom Županije osvjetlano ime naše škole.

Na cilju su ih dočekivali naši novinari (Mario Cvetić, Josip Ivanković i Filip Relić) marljivo bilježeći tolika imena i osmijeha nalicima naših učenika najuspješnijih u utrci. Sve su to fotografijom zabilježile (slika govori tisuću riječi) Maja Dmitrović i Vlatka Hrgetić. Zabilježile su umor, ali i ponos naših učenika dok su primali nagrade. Od 8 kategorija utrke koje se tiču osnovnih škola koje su još podijeljene na učenike i učenice, proglašenih i nagrađenih, od sveukupno 128 imena, stotinjak dolazi iz naše škole, a većina ih je zauzela neko od prva tri mjesta (od sveukupno 24 zauzetih prvih triju mjesta, 17 pripada našoj školi).  U konkurenciji su još bile OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Virovitice, OŠ Davorin Trstenjak iz Čađavice te domaća škola Josipa Kozarca, ali naša je, kako rekosmo, bila sveukupno najbolja. Prva mjesta u i među djevojčicama i dječacima zauzeli su naši učenici šestoga (Larisa Gvojić i Sebastijan Herceg) i osmoga razreda (Doris Domić i Dario Huškar), dok je u uzrastu sedmoga razreda prva bila Elizabeta Taradej. Čestitke svim našim hrabrim srcima, čvrstim nogama i nadasve njihovom uloženom trudu, a točan popis nagrađenih potražite na stranicama Grada Slatine.

OŠ Eugena Kumičića sportska je škola u kojoj natjecateljski duh i sklonost marljivom radu dolazi do izražaja na svim područjima. Fair play je kod većine vidljiv ne samo u sportu, već i na pisanju ispita znanja  i u odnosu prema drugim učenicima i nastavnicima. Onima koji to ne prenose na sve dijelove života, poruka- vrhunski sportaš je samo onaj koji taj duh pretače u svaki dio svog života. Pa budimo vrhunski!

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Marijana Toplak, nastavnica hrvatskog jezika