Škola u prirodi
Autor: Darko Vencl, 10. 6. 2012.

Škola u prirodi je program višednevne terenske nastave za učenike 4. razreda osnovnih škola, koja se ostvaruje uz preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Učenici četvrtih razreda sa svojim su učiteljicama: Verom Menčik, Željkom Novotni, Ljubicom Klement, Andreom Medved i ravnateljicom Božicom Majhen protekli tjedan proveli u Novom Vinodolskom.

Putovanje je započelo u ponedjeljak 4. lipnja. U ranim jutarnjim satima krenuli smo u novu školsku avanturu. Na samom smo početku upoznali dvije osobe koje su nas pratile cijelim putem- vozača našeg katnog autobusa Marijana i turističku vodičicu Maju bez koje naše putovanje ne bi bilo toliko zanimljivo i poučno koliko je bilo. Maja nas je cijelim putem do Novog Vinodolskog upoznavala sa svim kulturno- povijesnim znamenitostima krajeva kroz koje smo prolazili te povijesnim ljudima koji su za ta mjesta bili i ostali važni. Kroz ovo smo putovanje ponovili i provjerili znanje nastavnog programa prirode i društva koje smo učili tijekom cijele školske godine. Proučavali smo izgled nizinskog, brežuljkastog, gorskog te naravno primorskog zavičaja. Proučili smo naselja, gospodarstvo, prirodne posebnosti i kulturno povijesne znamenitosti pojedinih krajeva naše domovine.

Naše prvo odredište bila je tvrđava Nehaj koja je simbol grada Senja. Tvrđava je sazidana od materijala razrušenih crkava, samostana i kuća koje su bile smještene izvan gradskih zidina. Ima kockasti oblik, a orijentirana je prema stranama svijeta. Nikad nije bila osvojena. Nakon razgledavanja postavljenih zbirki i izložbi krenuli smo prema Novom Vinodolskom. Odsjeli smo u hotelu Lišanj. Tamo su nas dočekali naši učitelji plivanja i animatori Vlatka i Robert. Osim što su naše učenike učili plivati, ujutro su ih razgibavali, a navečer zabavljali različitim prezabavnim aktivnostima. Učenike su animirali plesom, aerobikom, raznim igrama s balonima, izborom za mušku misicu i ženskog mistera razreda te pidžama partijem s izborom za najluđu frizuru. U večernjim smo se aktivnostima družili sa školom iz Novog Marofa.
Utorak je bilo posvećen razgledavanju Novog Vinodolskog - grada prijatelja gradu Slatini. Maja nas je upoznala s poviješću grada. Obišli smo gradsku vijećnicu u kojoj smo napravili izbore za budućeg gradonačelnika našega grada. U muzeju smo vidjeli najstariji povijesno pravni dokument- zakonski tekst pisan starim hrvatskim jezikom i glagoljicom- Vinodolski zakon iz 1288. godine. Osim njega vidjeli smo i rimske amfore, povelju Matije Korvina, uskočko oružje, antepedij crkve svetog Fabijana i Sebastijana, narodne nošnje itd. Posjetili smo crkvu te kuću prvog hrvatskog bana pučanina - Ivana Mažuranića. Nakon obilaska grada bili smo na vidikovcu Gradina koji, osim na Novi Vinodolski ima prekrasan pogleda na Vinodolsku dolini, Klenovicu, Povile, Velebit i Kvarnersko otočje. Ostatak dana zabavljali smo se proučavanjem morskih stanovnika i naravno kupanjem.

Srijedu smo proveli u Puli u kojoj smo bili u razgledavanju amfiteatra- pulske arene. U Fažani smo se ukrcali na brod koji nas je odvezao u nacionalni park Brijuni. Nakon što smo najveći od 14 otoka - Veli Brijun obišli turističkim vlakićem uz pratnju vodiča, posjetili smo i stalne izložbe- Josip Broz Tito na Brionima, izložbu fresaka i glagoljičkih natpisa Istre i Kvarnera te prirodoslovnu zbirku. Vidjeli smo najstariju maslinu ( iz 4. stoljeća) i obišli safari park u kojemu su životinje iz cijelog svijeta koje su predsjedniku Jugoslavije poklonile važne poznate osobe iz cijelog svijeta. Sljedećeg smo dana bili u gradu Vrbniku, koji se nalazi na otoku Krku. Tamo smo doplovili katamaranom koji ima podvodna stakla. U gradu na stijeni nalazi se  najuža ulica na svijetu. U petak smo išli u Fužine. Bili smo u špilji Vrelo, prošetali smo uz akumulacijsko jezero Bajer i odigrali prijateljsku nogometnu utakmicu sa školom iz Novog Marofa. U Slatinu smo se vratili u poslijepodnevnim satima. Učenici su svakodnevno imali i nastavu koju su odrađivali sa svojim učiteljicama. Dani su bili u potpunosti ispunjeni. Bilo je ludo i definitivno nezaboravno.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Andrea Medved, učiteljica razredne nastave