Međužupanijska smotra GLOBE škola
Autor: Darko Vencl, 12. 3. 2012.

Naša škola je 09.03.2012. bila domaćin Međužupanijske smotre GLOBE škola (Global Learning and Observations to Benefit the Environment = Cjelovito učenje i opažanje za dobrobit okoliša). Na smotri su predstavnici GLOBE škola iz Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke predstavile: rad svojih škola, istraživačke projekte i vještine u orijentacijskom natjecanju uz pomoć zemljovida i kompasa (ili GPS-a), čitanja zemljovida i satelitskih snimaka, poznavanja i pravilna primjena GLOBE protokola, objašnjenja postupaka pri elementarnim GLOBE mjerenjima i tumačenje dobivenih rezultata.

Međunarodni znanstveno-obrazovni program GLOBE je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, koji u svom neposrednom okolišu obavljaju različita mjerenja, primjerena svojoj dobi i interesima te mogućnostima škole. Prikupljeni se podaci, putem interneta unose u jedinstvenu svjetsku bazu podataka. Mjereći i opažajući značajke okoliša u istraživačkom području škole, učenici upoznaju i na neposredan način doživljavaju svoje okruženje, upoznaju znanstvene metode mjerenja, prikazivanja i tumačenja podataka, povezuju školska znanja s praktičnim i terenskim radom te razvijaju osjetljivost i pozitivan odnos prema okolišu.

Smotra i natjecanje GLOBE škola ima cilj razmjene i obogaćivanja iskustava sudionika te međusobno poticanje u razvijanju uspješnih modela, koji će unaprijediti nastavu i pridonijeti suradnji hrvatskih škola.

Na smotru su se prijavile tročlane ekipe, 34 učenika i 17 mentora iz slijedećih škola:

• Tehnička škola -- Daruvar
  • Srednja škola Marka Marulića -- Slatina
  • Gimnazija Petra Preradovića -- Virovitica
  • Gimnazija -- Bjelovar
  • OŠ V. Nazor -- Virovitica
  • OŠ Mate Lovraka -- Veliki Grđevac
  • OŠ prof. Franje Viktora Šignjara -- Virje
  • OŠ Josipa Kozarca -- Slatina
  • OŠ Voćin -- Voćin
  • OŠ I.B.M. -- Virovitica
  • OŠ Eugena Kumičića -- Slatina

Rezultate je ocjenjivalo povjerenstvo u sastavu:

1. Božica Majhen dipl. pedagog ravnateljica OŠ E.Kumičića Slatina -- predsjednica
  2. Sanja Klubička dipl. ing. ravnateljica Tehničke škole Daruvar -- tajnica
  3. Jasmina Krznarić prof. prirode i biologije OŠ E. Kumičića Slatina -- članica
  4. Rajka Avirović Gaća prof. kemije OŠ E. Kumičića Slatina -- članica
  5. Ružica Vujić prof. prorode i biologije OŠ J.Kozarca Slatina -- članica
  6. mr. sc. Jasna Razlog Grlica prof. biologije i kemije -- članica

Rezultati međužupanijeske smotre i natjecanja globe škola u Slatini 09.03.2012. godine

Učenici su se natjecali u dvije kategorije:

1. Orijentacijsko natjecanje
  2. Realizacija programa GLOBE u prošloj godini.

U kategoriji orijentacijsko natjecanje osnovnih škola najbolji rezultat postigle su slijedeće škole:

1. Osnovna škola Vladimir Nazor iz Virovotice
  2. Osnovna škola Josip Kozarac iz Slatine
  3. Osnovna škola Voćin iz Voćina

Osnovna škola Eugena Kumičića iz Slatine postigla je najbolji rezulatat u orijenatcijskom natjecanju, ali se nije uvrstila u ovaj poredak jer je škola domaćin (učenici su upoznati s područjem u kojemu su bile kontrolne točke).

U kategoriji orijentacijsko natjecanje srednjih škola najbolji rezultat postigle su slijedeće škole:

1. Gimnazija Petra Preradovića Virovitica
  2. Tehnička škola Bjelovar
  3. Srednja škola Marka Marulića Slatina

U drugoj kategoriji, realizacija programa GLOBE u prošloj školskoj godini predstavljali su se učenici POSTERIMA i BLOGOVIMA. Ukupan rezultat u toj kategoriji ocjenjuje centralno povjerenstvo u Zagrebu.

Predsjednica povjerenstva:
Božica Majhen dipl. pedagog

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: slatina.net