NAZOVI ME!

2018./2019.

Kalendar 2018./2019. šk. god.

« Rujan 2018 »

Autor: Andrea Grahovac Tržić, 6. 7. 2018.

Folklorna skupina „KOLO“ nastupila u glazbeno-scenskoj predstavi „Bitka za Vukovar – Kako smo branili grad i Hrvatsku“ , koju je do sada vidjelo više od 70 000 ljudi diljem svijeta.

„ Zdravo da si, domovino mila,

uvijek zdrava i vesela bila“ ,

posljednji su stihovi tradicijske pjesme “Sanak snilo“, kojom je „Kolo“, folklorna skupina naše škole započela svoj nastup u gazbeno-scenskom prikazu “Bitka za Vukovar – Kako smo branili grad i Hrvatsku“.

Foto:Izvor - www.vpz.hr

Spektakl “ Bitka za Vukovar“ prikaz je herojske obrane grada Vukovara, ali i kako je stvarana Hrvatska početkom 90-ih godina. U sklopu spektakla nastupaju folklorni sastavi (iz mjesta u kojem predstava gostuje ili okolnih mjesta), projiciraju se filmovi “Bitka za Vukovar“ i “Vukovar danas“ a gledatelji sudjeluju u ceremoniji dijeljenja “ Vukovarskog svjetla“.

Foto:Izvor - www.vpz.hr

„Bitka za Vukovar“ je do sada imala više od 145 izvedbi diljem svijeta, od Novog Zelanda, Australije, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke... do Hrvatske i BiH. Pogledalo ju je više od 70 000 ljudi, u njoj sudjelovalo više od 6 500 folklornih skupina, djece, pjevača, glazbenih sastava, orkestara, glumaca…

U Slatini je, osim Folklorne skupine“Kolo“, sudjelovalo i Kulturno umjetničko društvo „Mikleuš“ iz Mikleuša.

Predstava je temeljena  na iskustvima i sjećanjima dvojice autora,hrvatskih dragovoljaca i vukovarskih branitelja, Damira Markuša Kutine i Damira Plavšića.

“Bitka za Vukovar“ edukativna je predstava koja ima suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za prikazivanje djeci školskog uzrasta.

Organizator ovog događanja u Slatini bila je Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata - ogranak Slatina , a pokrovitelji: Grad Slatina, Radio Slatina, Video “Alfa”, ICV i POU Slatina.

Izvor: Mira Brezovčan, učiteljica razredne nastave