NAZOVI ME!

2017./2018.

Kalendar 2017./2018. šk. god.

« Studeni 2017 »

Moj će školski uspjeh odgovarati uloženom naporu.

Filmovi Štrumpfovi i Ljepotica i zvijer razveselili naše učenike
Autor: Nataša Ivanić, 13. 4. 2017.

Medijska kultura u sklopu hrvatskoga jezika i književnosti svakako predviđa gledanje igranih i animiranih filmova za svaki uzrast učenika te se s time u skladu tijekom školske godine organizira odlazak u gradsko kino koje se nalazi pri Pučkom otvorenome učilištu u Slatini. U današnje vrijeme kada su veliki Cinestar centri preuzeli kinematografiju rijetko je za očekivati da manji gradići imaju svoju kino dvoranu, a pogotovo onu koja podržava projekcije u 3D formatu. Slatina je upravo takav gradić koji je održao tradiciju kino projekcija i štoviše, omogućio svojim korisnicima uživanje u novim tehnologijama.

Da se može sve što se naumi pokazalo je i dokazalo slatinsko Pučko otvoreno učilište, Općina Csurgó iz Mađarske, Turistička zajednica grada Slatine i Vidra – Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, udruživši se s partnerima u borbi za opstojnost kinematografije u malim mjestima pa su kroz međunarodni projekt u sklopu prekograničnoga programa Mađarska-Hrvatska Art CBC koji je sufinanciran sredstvima Europske unije osuvremenili postojeću kino dvoranu.

Kino dvorana obnovljena je i uređena (novi sustav grijanja, zvučni sustav, nove stolice i obnovljeni parket, digitalizirane projekcije, uređena je unutrašnjost prostora i sanitarne prostorije) kroz projekt ART CBC Slatina-Csurgó-Voćin-Virovitica koji je sufinanciran sredstvima Europske unije IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 436.682,93 eura, a bespovratna sredstva EU iznosila su 371.154,98 eura.

U suvremenoj kino dvorani koja podržava projekciju 3D filmova, učenici od prvog do četvrtog razreda 11. travnja 2017 godine. pogledali su film Štrumpfovi: skriveno selo redatelja Kellya Asburya koji već dobro poznate likove (Štrumpfeta, Lumeni, Trapavi, Hrga) vodi kroz nove avanture prepune tajni i magičnih i misterioznih događaja. Kao i svi dosadašnji filmovi o Štrumpfovima i ovaj je zanimljiv, zabava, poučan i naprosto štrumpfastičan.

Učenici od petog do osmog razreda 12. travnja 2017. uživali su u još jednoj ekranizaciji svima poznate priče Charlesa Perraulta Ljepotica i zvijer ovoga puta pod redateljskom palicom Billa Condona. Poznate likove utjelovili su glumci Dan Stevens, Emma Watson i Luke Evans. Iako je ova ljubavna priča svima poznata, svaka ekranizacija novo je zadovoljstvo čak i za najprobirljivije filmofile.

Osnovna škola Eugena Kumičića srdačno se zahvaljuje Pučkom otvorenom učilištu na dugogodišnjoj ugodnoj suradnji.

Izvor: Melita Schmitz, dipl.bibl.mentor