Profesor Pale održao predavanje u OŠ E. Kumičića
Autor: Darko Vencl, 14. 1. 2011.

Kako bi pomogao učiteljima u poučavanju djece profesor Predrag Pale, predavač na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu, pokretač CARNET-a, suosnivač CEENet-a te član Škole za cjeloživotno učenje, sinoć je na sjednici Učiteljskog vijeća u Osnovnoj školi Eugena Kumičića u Slatini održao predavanje pod nazivom “Učitelji, sve su oči uprte u vas!”.

Na predavanju, kojem je nazočilo pedesetak učitelja, govorio je o metodama učenja, pristupu djeci i razvoju njihove kreativnosti. “Znate li zbog čega djeca vole igrati video igrice?”, upitao je prisutne učitelje te potom dao odgovor: “Jer znaju da će u njima biti uspješni bar nekoliko sekundi”. Time je želio poručiti, pojasnio je kasnije svoju usporedbu, da se svako dijete u školi mora osjećati uspješno, korisno i vrijedno.

Rješenje problema kvalitetnog poučavanja djece prof. Pale vidi u tri područja djelovanja svakoga učitelja; njegovoj odgovornosti, metodama poučavanja i razlučivanja o tome što je uistinu važno u radu s djecom. S obzirom da učitelji imaju vrlo važnu ulogu u poučavanju djeteta, ponekad važniju i od one u obitelji, naglasio je, i oni sami moraju biti dobar primjer u onome što žele prenijeti djeci. “Budite onakvi kakvi želite da budu vaša djeca”, zaključio je Pale.

Kaže li učitelj kako ga djeca ne razumiju, tada, tvrdi Pale, problem nije u njima, nego u njemu i metodama koje koristi u poučavanju. Naime, svako dijete može biti dobro u nečemu. Zadatak učitelja je da pronađe u čemu je dijete dobro, da ga cijeni i u tome mu pomogne. Problem leži i u tome, dodao je, što škole guše kreativnost pojedinca. Protiv toga, učitelji se trebaju boriti pronalaskom načina i mogućnosti kojima će u djetetu pobuditi najbolje i motivirati ga za rad.

U gotovo sat i pol predavanja, profesor niti jednom nije pohvalio učitelje. Kako je kasnije izjavio novinarima, to ne znači da ne cijeni njihov rad koji je vrlo težak. Naprotiv, dodaje – i sam poučava te zna kakvi su izazovi. Ovoga puta, smatrao je da bi nešto “žešći” pristup polučio bolje rezultate.

Izvor: Slatina.net, nezavisni portal grada Slatine