Maturalno putovanje osmih razreda
Autor: Silvija Mađarić, 13. 6. 2016.

U ponedjeljak, 30.svibnja, uputili smo se na naše petodnevno, a ujedno i zadnje putovanje u osnovnoj školi u pratnji nastavnika Ivana Drokana, nastavnica Elvire Vujčić i Silvije Mađarić te ravnateljice Božice Majhen. Za naše maturalno putovanje odabrali smo grad Makarsku. Ali to nije sve, obišli smo još i NP Krka, Dubrovnik, Split i Zadar. Kako nam je bilo i što nas se najviše dojmilo, pročitajte u nastavku opis našeg putovanja.

Prva stanica na našem putovanju je bila NP Krka gdje smo vidjeli brojne prirodne ljepote. Nacionalni park Krka poznat je po velikom broju jezera i slapova.  Dobio je ime po rijeci Krki koja je dio parka.  Nakon obilaska uputili smo se prema hotelu Bonaca u Makarskoj, u kojem smo proveli pet dana. Dočekala nas je večera te nakon toga obilazak grada Makarske, u kojem nas je najviše oduševila pristupačnost i simpatičnost ljudi.

Drugi dan maturalnog putovanja obilazili smo Makarsku, koja se je smjestila podno Biokova. Razgledali smo grad u pratnji vodiča te posjetili  Malakološki muzej u kojem smo možda imali priliku i zadnji put vidjeti rijetke vrste školjaka i mekušaca iz raznih dijelova svijeta. Po povratku u hotel, imali smo slobodno poslijepodne za kupanje i druženje na plaži.

Treći dan, vjerojatno i najzanimljiviji, bio je namijenjen posjeti gradu Dubrovniku i razgledavanju njegovih ljepota. Tako smo imali prilike vidjeti dubrovačke gradske zidine koje su simbol  grada i motiv koji je Dubrovnik učinio poznatim širom svijeta. Prošetali smo se Stradunom, vidjeli dubrovačku luku te poslije ručka u centru Dubrovnika imali smo slobodno vrijeme i posjet akvariju. Pri povratku u Makarsku, organizirali smo Supertalent Show na terasi hotela. Tako su se mnogi iskazali u svojim pjevačkim sposobnostima, pričanju viceva, glumi, recitaciji te maskiranju. Najbolji iz svake kategorije bili su nagrađeni.

Četvrtog dana uputili smo se prema Splitu, koji je najveći grad u Dalmaciji. Najviše nas se dojmila Dioklecijanova palača, iz koje se razvio grad Split. Dioklecijanova palača srce je Splita, a njeno neupitno središte i najživlji dio jest Peristil. Katedrala sv. Duje najznamenitija je građevina u Splitu. Nimalo slučajno, nalazi se u samom srcu Dioklecijanove palače. Što bi Split bio bez svoje Rive? Grad pod Marjanom ima mnoge poznate znamenitosti, ali Riva ipak ima posebno mjesto u životu Splićana. Nakon povratka iz Splita, imali smo slobodno poslijepodne za kupanje, šetanje po Makarskoj, kupnji suvenira i druženje s našim prijateljima posljednje večeri na našem maturalnom putovanju.

Posljednji dan, posjetili smo grad Zadar. Prvo smo posjetili „Pozdrav Suncu“ te poslušali morske orgulje. Zatim smo se uputili u staru jezgru grada, iz koje bih izdvojila Crkvu Sv. Donata, koja je prepoznatljiv simbol grada Zadra te Katedralu Sv. Stošije. Ručkom i slobodnim vremenom u Zadru završili smo naše petodnevno putovanje te se lagano uputili prema Slatini.

Bilo nam je prekrasno, kratko i slatko te ćemo zauvijek pamtiti ovo predivno putovanje s našim prijateljima.

Više fotografija pogledajte na ovoj poveznici.

Tekst napisala: Ariana Perković, 8.a

Foto: Silvija Mađarić, učiteljica engleskog jezika