Noć knjige 2016.
Autor: Nataša Valinčić, 28. 4. 2016.

Manifestacija Noć knjige 2016. u OŠ Eugena Kumičića započela je u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Slatina u obliku književnoga susreta s poznatom autoricom Brankom Primorac čiju je posjetu Slatini omogućila izdavačka kuća Alfa iz Zagreba kojoj smo na toj predivnoj aktivnost neizmjerno zahvalni. Gospođa Primorac svojom je jednostavnošću i zanimljivim pripovijedanjem učenicima pripovijedala o svojim počecima pisanja kao i o svemu što ju potiče na pisanje. Predstavila je svoj roman za djecu Maturalac koji rado čitaju učenici viših razreda osnovne škole jer je ta tema svima dobro poznata te su u prilici na svojim maturalcima proživjeti slične događaje koji su opisani u romanu. Zahvaljujemo gospođi Primorac na dolasku te joj želim mnogo ideja za daljnje pisanje kojima će razveseljavati i male i velike čitatelje.

Drugi dio aktivnosti planiranih u sklopu ove manifestacije odvijao se u školskoj knjižnici u našoj školi, a bio je posvećen dvojici zanimljivih autora: Shakespeareu i Cervantesu. Naime, nastavnica Ivana Strupar predstavila je ova dva svjetski poznata autora zanimljivom prezentacijom u kojoj ih je upoznala s njihovim životima, ali i s njihovim djelima koje se i danas rado čitaju te i danas postaju predlošcima i motiviraju mnoge scenariste i redatelje za stvaranje filmova na temelju njihovih književnih djela pa smo u tu svrhu pogledali igrani film Romeo i Julija.

Nastavnica Anja Brabec izrađivala je ovratnike iz šesnaestog stoljeća koji su izuzetno razveselili sudionike radionice te su na taj način spoznali da je današnja odjeća udobnija za nošenje.

Nastavnice Elvira Vujčić i Melita Schmitz priredile su zanimljivosti iz Shakespearova života koje su manje poznate javnosti, a kod učenika su izazvale zanimljive komentare i promišljanje o vremenu u  kojemu je Shakespeare živio.

Za kraj aktivnosti, učenici su zamišljali kako bi oni završili kraj Romea i Julije te su taj kraj zapisali o obliku kratkih priča.

Izuzetno nam je drago da smo sudjelovali u manifestaciji Noć knjige koja nam je omogućila da se družimo u knjižnicama sa zanimljivim ljudima i da se ujedno u ležernoj atmosferi  družimo, ali i učimo o piscima, književnim djelima na neuobičajen način.

Više fotografija pogledajte ovdje.

Izvor: Melita Schmitz, knjižničarka