« Svibanj 2024 »

Ukupno: 1042088
Noć knjige 2024.: „Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“
Autor: Melita Schmitz, 24. 4. 2024.

Svake godine 23. travnja rezervirani je datum za obilježavanje manifestacije Noć knjige u Republici Hrvatskoj, a ovogodišnja Noć knjige odvijala se pod sloganom „Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“ te se želi potaknuti čitatelje na razmišljanje na koje se načine čitatelji nose s izazovnim vremenima, u kakvoj literaturi pronalaze utjehu i motivaciju za promjene;  kakve odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost; što savjetuju psiholozi; kako se brane od pseudočinjenica i lažnih vijesti i kako mogu, zahvaljujući onom što čitaju u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred njima?

Prva aktivnost odvijala se u OŠ Eugena Kumičića te su je zajedničke osmislile školske knjižničarke Osnovne škole Josipa Kozarca Jelena Martinović (s učiteljicom Jasminka Kesegić i 2.b razred) i Osnovne škole Eugena Kumičića Melita Schmitz (s učiteljicom Vesnom Košutić i 2.c razredom). Motivaciju za rad pronašle su u predivnoj priči Beatrice Blue „Bila jednom jedna vještičja metla“ koja govori o dvije prijateljice od kojih jedna ima vrlo nisko samopouzdanje i stalno si govori da nije dovoljno dobra, dok druga je hrabra i samopouzdana te cijelo vrijeme bodri svoju prijateljicu da bude zadovoljna sobom i samopouzdana. Ova priča pružila je učenicima mogućnost da i oni razmisle o sebi, o svojim dobrim osobinama i o onima koje bi htjeli poboljšati i unaprijediti te su osmislili svoju rečenicu koja će ih hrabriti i biti njihova takozvana čarobna rečenica.

Izradili su svoj čarobni štapić na koji su napisali rečenicu koja ih ohrabruje i nakon toga su zajednički izradili plakat s motivacijskim rečenicama.

Druga aktivnost odvijala se u OŠ Josipa Kozarca te su i tu učenici potaknuti ovom predivnom pričom izradili svoje čarobne motivacijske štapiće, osmislili motivirajuće rečenice te se na kraju opustili uz vođeno opuštanje cijeloga tijela.

Treću aktivnost priredila je knjižničarka Melita za učenike OŠ Eugena Kumičića u večernjim satima kad je učenicima pokazala tjelesne vježbe za opuštanje tijela te su na kraju zajednički pogledali crtani film za djecu.

Ova Noć knjige pružila je učenicima mogućnost promišljanja o svojim osjećajima o kojima su razgovarali, naučili su neke tehnike samomotiviranje te su se zajednički igrali, opuštali i družili.

Melita Schmitz, dipl. bibl.