MZO PP „Poslije kiše dolazi sunce“ –utjecaj traume na mentalno zdravlje djece“; radionica Emocije: TUGA
Autor: Melita Schmitz, 2. 4. 2024.

U sklopu preventivnog projekta „Poslije kiše dolazi sunce –utjecaj traume na mentalno zdravlje djece“ kojega financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a provodi se tijekom 2023./2024. školske godine voditeljica projekta Melita Schmitz održala je radionice u 1.a razredu učiteljice Mire Brezovčan, 1.b učiteljice Spomenke Bošnjak i 1.c razredu učiteljice Renate Grahovac pod nazivom "Emocije: Tuga".

Književni predložak za ovu zanimljivu temu bila je slikovnica Tatjane Gjurković i Tee Knežević „Mišić je tužan jer mu nedostaju roditelji“. Tuga spada u takozvane osnovne emocije i pojavljuje se u svim kulturama i od najranijeg djetinjstva, a najčešće se pojavljuje kada je dijete odvojeno od svojih primarnih skrbnika s kojima provode najviše vremena. U takvim trenutcima važno je djetetu dati utjehu i osjećaj sigurnosti, a ova slikovnica pruža savjete kako to učiniti.

Učenici su tijekom radionice na radnim listićima otkrivali što i tkoim  uzrokuje tugu te što im je najčešće potrebno da bi se utješili i osjećali bolje. Zanimljivo je da su učenici u dobi od 7 godina starosti zaključili da niti jedan osjećaj ne traje zauvijek i da će sve proći: i tuga i sreća i strah. Pohvalno je da su učenici mogli izreći svoje trigere tuge i odrediti gdje ju u svome tijelu najčešće osjećaju: oko srca, u glavi i u cijelom tijelu.

Na kraju radionice izradili su otiske svoje šake na koju su napisali sve osobe koje im  mogu ublažiti osjećaj tuge.

Melita Schmitz