Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Nataša Valinčić, 17. 10. 2020.

U sklopu projekta Eko-škole i ove godine u našoj školi obilježili smo Dane kruha.

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju su se svake godine  uz molitvu , blagoslov i blagovanje kruha, izložbe…

Ove godine obilježili smo  Dane kruha 16. listopada integriranim nastavnim danom, zbog epidemiološke situacije vezane uz Covid 19. Također smo u školskoj kuhinji cijeli tjedan imati zdravi doručak.

TEMA je bila : KRUH I PLODOVI NAŠEG ZAVIČAJA

Obilježavanje Dana kruha pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa čovjeka i prirode.

Ciljevi koje smo ostvarili kroz niz zanimljivih aktivnosti:

-upoznati učenike s nastajanjem kruha ( od zrna do kruha)

- narodni običaji

- kruh kao izraz životne i duhovne snage

-žetveni običaji

-autohtone i stare vrste voća i drugi plodovi zemlje (povrće, žitarice, gljive, ljekovito i začinsko bilje…)

-zastupljenost i način očuvanja pojedinih vrsta ( izgled sjemena, način i vrijeme sadnje, vegetacijski ciklus)

-razlike između ekološki zdrave hrane i genetski modificiranih organizama

-važnost zdrave prehrane i prednost ekološke poljoprivrede….

Školski eko-koordinatori : Vesna Košutić i Rajka Avirović Gaća