Učenička zadruga - vijesti
Postavljanje spiralnog eko vrta s ljekovitim biljem u školsko dvorište
Autor: Darko Vencl, 3. 11. 2017.

Dana 31.10.2017.g. počeli smo s postavljenjem spiralnog eko vrta. Predradnje u vrtu-oranje i usitnjavanje zemlje te nabavku stare cigle obavio je naš majstor gosp. Zlatko Kladušić. Nakon toga vrijedni učenici osmih razreda inače članovi školske zadruge Zalathnuk, sekcija eko vrt (Manuel Čolak, Ivan Bilić, Marin Nožina, Luka Jurišić, Marko Ivezić, Antea Minauf, Sanja Hajster, Lea Budimir, Ines Pucić i Katarina Barišić) prionuli su na posao.

Izmjerili su stranice površine vrta i izračunali opseg. Tu smo se služili znanjem iz
matematike. Zatim smo našli središte vrta i od toga mjesta počeli slagati staru ciglu u spiralu. Kada je cigla bila složena napunili smo zemljom i počeli slagati sadnice biljaka u vrt prema načelima takvog načina sadnje. Biljke koje zahtijevaju manje vode nalaze se pri vrhu, a one koje zahtjevaju više vode nalaze se na dnu. Tako smo zasadili lavandu, ružmarin, smilje, matičnjak, mentu, bosiljak, neven, čuvarkuću, majčinu dušicu I korijander. Iz starog školskog eko vrta presadili smo lavandu koja će činiti prirodnu ogradu našem spiralnom vrtu. Budući da je nije bilo dovoljno na dio vrta smo zasadili i nove satnice lavande koje smo sami uzgojili. Važno je napomenuti da je cijeli vrt trud i rad članova zadruge i donacija roditelja, tako da za njegovu izradbu nisu potrošena nikakva materijalna stredstva. Na proljeće planiramo zasaditi još neke nove biljke. U skolpu modelarstva učenici će napraviti oznaku za bilje na kojima će biti naziv svake biljke. Hrvatske šume će nam donirati drvene klupe kako bi se u blizini eko vrta mogla odvijati i nastava na otvorenom, posebno odmor učenika koji će raditi u vrtu i rad naše GLOBE skupine. Osim što smo bili vrijedni, izmjerili smo i karakteristike tla u našem vrtu-pH tla, temperature, količinu vapnenca. U naš vrt usadili smo puno ljubavi i sad čekamo da nam on uzvrati svojom ljepotom.

Izvor: Rajka Avirović-Gaća, učiteljica kemije