Aktivnosti u knjižnici
Stručni skup školskih knjižničara
Autor: Darko Vencl, 16. 3. 2011.

Jučer (15.ožujka 2011.) je u našoj školi održan stručni skup školskih knjižničara Virovitičko-podravske županije. Ovo je prvi skup knjižničara u novome adaptiranom prostoru školske knjižnice, a knjižničari nisu krili svoje oduševljenje novim prostorom kojim sada prevladava svjetlost i prozračnost te udobnost što su ujedno i pretpostavke za uspješno učenje i druženje učenika i djelatnika škole.

Skupu je prisustvovala savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje Tamara Zadravec koja je održala predavanje Kompetencije školskog knjižničara, sposobnosti, mogućnosti i izazovi.

Savjetnica Ljerka Medved iz Voćina održala je zanimljivu temu iz komunikologije Vještina slušanja u komunikaciji, a mentor Damir Balković prezentirao je temu Utjecaj školskog knjižničara na razvoj čitateljskog ukusa učenika.

Voditeljica Matične službe iz Virovitice Silvija Perić  s kolegicama knjižničarkama iz Virovitice Gorankom Pavelić i Vesnom Zvečić prezentirale su uvijek zanimljivu problematiku knjižničarstva Revizija i otpis knjižnične građe.

Kako se u narodu kaže: šećer dolazi na kraju, tako smo i mi za kraj našega stručnoga skupa poslušali zanimljivu prezentaciju slatinske  knjižničarke Svjetlane Dupan Druga lica trećega svijeta – Etiopija. Naime, kolegica je provela tri tjedan u Etiopiji te nam je u prezentaciji predstavila najsiromašniju zemlju svijeta. Ono što je kolegica u etiopskom narodu primijetila jest to da unatoč velikome siromaštvu nigdje nije vidjela toliko osmjeha na licima ljudi i toliko dječjega smijeha i igre što definitivno potvrđuje činjenicu da novac nije i garancija za životnu sreću.

Posebna gošća na ovome skupu bila je knjižničarka Tanja Lukić koja je voditeljica Vijeća knjižničara Požeško-slavonske županije. Nadamo se da će ovim gostovanjem gospođe Lukić započeti dugotrajna i kvalitetna suradnja knjižničara dviju županija.

Izvor: Melita Schmitz, knjižničarka