2014-12-15 09:35:00

POČETAK PROJEKTA „STO LJUDI, STO ĆUDI“

Ako djecu educiramo za razbijanje predrasuda i stereotipa prema svojim vršnjacima, za mir i nenasilno rješavanje sukoba te ih usmjeravamo kreativnim, preventivnim i strukturiranim sadržajima, djeca će u svojim vršnjacima umjesto svađa i sukoba pronalaziti prijatelje i suradnike. S tim ciljem Savez društava Naša djeca Hrvatske u partnerstvu s trima osnovnim školama u Čakovcu, Ogulinu i Slatini i u suradnji s Društvima Naša djeca pokrenula je projekt „100 ljudi, 100 ćudi“ odobren od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u okviru Natječaja prevencija nasilja među djecom i mladima.

Projekt će se provoditi od 1. listopada 2014. do 30.srpnja 2015.. 12. i 13. prosinca 2014. u Zagrebu održana je prva u nizu aktivnosti: edukacija voditelja/mentora za radionice za djecu i mlade s nizom radionica za djecu i mlade na temu antidiskriminacije, stereotipa, predrasuda i uvažavanja različitosti i nenasilnog rješavanja sukoba kako bi se djecu osnažilo o važnosti prevencije nasilja.  Odgojem za mir i toleranciju izravno se radi na prevenciji nasilnog ponašanja među djecom i vršnjacima, posebice u školskom okružju.

U projektu iz OŠ E.Kumičića u Slatini sudjelovali su Senka Kovčić (učiteljica matematike), Nikola Marjanović (učitelj povijesti/geografije), učiteljice razredne nastave: Gordana Maroević, Spomenka Bošnjak, Gabriela Kromek, Marinela Zrinščak-Begovac i pedagoginja Nataša Ivanić, koordinatorica projekta za našu školu.           Voditeljica projekta, prof. Snježana Krpes upoznala je sudionike sa samim projektom i njegovim nastankom. Nakon toga su predavačice Sanja Škorić (mentor Dječjih vijeća i Dječjih foruma) i Zvjezdana Balija (odgajatelj i dramski pedagog) kroz edukativne igre kao što su igra balonima, papirnate vrećice i ja, vrući mikrofon, četiri sektora i još mnoge druge pokazale kako bi se  djecu trebalo usmjeriti na prevenciju nasilja te smanjiti njihove stereotipe i predrasude prema vršnjacima i prihvatiti i poštivati različitosti.   Osim edukativnih igara polaznici su stekli nova prijateljstva i mogućnost suradnje i razmjenu iskustava s drugim školama. Provedbom ovog projekta očekuju nas još razne komunikacijske vježbe, igre, medijacije, rasprave, parlaonice, plakati i izložbe kako bismo poticali kod djece odgovornost za njihove postupke, mir, toleranciju i nenasilje. 

Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina