ŠESTAŠI U LISTOPADNOJ ŠUMI
Autor: Nataša Valinčić, 7. 11. 2015.

Učenici  6. razreda naše škole su 29. listopada 2015.g. pohađali terensku nastavu  posjetivši  šumu na Bunariću. Tema nastave bila je kontinentalna listopadna šuma, a njezin nositelj predmet priroda i predmetna učiteljica Brankica Safin. U terensku nastavu su bili uključeni i predmeti: hrvatski Jezik, matematika i likovna Kultura  Uz vodstvo predmetnih učiteljica Ivane Strupar, Senke Kovčić i Anje Brabec.  Dan je bio jesenski, maglovit i hladan u jutarnjim satima, što je otežavalo nesmetano promatranje i istraživanja životne zajednice šume. Ali, ipak, bili smo ustrajni, s puno elana i u dobrom raspoloženju uspjeli obaviti sve planirane zadaće.

Sukladno planu i programu predmeta priroda, u izvornoj stvarnosti smo se upoznali sa šumskim staništem opisujući sve boje, mirise i zvukove koje su zabilježila naša osjetila. Uz stanište, proučili smo ,uz praktični rad mjerenja, životne uvjete neophodne za preživljavanje svih stanovnika šume. U trećem dijelu, razradili smo slojevitost šume uz uočavanje biljaka i životinja prizemnog sloja, sloja grmlja i sloja drveća u šumi na Bunariću. Svaki razredni odjel  je imao određene zadatke, a svi učenici su se svojski trudili što bolje upoznati biljne vrste i sakupiti ih za izradu herbarija. Hrvatski jezik nas je ostavio bez daha, ali i ne bez teksta, jer smo se itekako literarno znali izraziti pišući  Pjesmu o jeseni iz šumskog kuta, te iz našeg šireg i užeg životnog  prostora (sela i grada). U matematici smo naučili mjeriti visinu drveta na tri načina: metodom zrcala, metodom mjerenja vlastitom visinom i metodom mjerenja olovkom. Likovna kultura je omogućila da šumu doživimo kroz umjetnički izričaj bilježenjem otisaka  listova različitih vrsta drveća s kojima smo se susreli na ovom šumskom staništu. Kombiniranjem boja koje nam je podarila jesen uočili smo pravo bogatstvo oblika s kojima raspolaže priroda. Sve što smo radili i u čemu smo uživali, sjedinili smo u panou kojeg smo izradili i izložili 5. studenog u holu škole.

Više fotografija pogledajte ovdje.