U Mjesecu hrvatske knjige i u Godini čitanja Županijskom stručnom vijeću razredne nastave predstavljena stručna literatura s područja odgoja i obrazovanja
Autor: Melita Schmitz, 15. 11. 2021.

Županijsko stručno vijeće učitelja razredne nastave četiriju škola s područja Virovitičko-podravske županije: OŠ Josipa Kozarca iz Slatine, OŠ „Davorin Trstenjak“ iz Čađavice, OŠ Josipa Kozarca iz Slatine i OŠ Eugena Kumičića iz Slatine, na poziv voditeljice Vijeća Renate Grahovac, knjižničarka Melita Schmitz održala je online izlaganje „Možemo li učenike učiniti sretnim ljudima?!“ u kojemu je predstavila literaturu vezanu za europske zemlje koje su već dugi niz godina proglašavane najsretnijim nacijama na svijetu.

Tako su mnogi odgovori pronađeni u knjizi „Danski odgoj djece“ autorica Jessica Joelle Alexander i  Iben Dissing Sandahl. Autorice u ovoj knjizi progovaraju o važnosti holističkog pristupa vrijednosti cijeloga društva u kojemu dijete odrasta, a posebno naglašavaju važnost usađivanja vrijednosti truda u dječje živote te o važnosti zajedništva i međusobne podrške svi segmenata društva. Posebno naglašavaju važnost takozvanog „Realnoga optimizma“ koji naglašava važnost ne pretjerivanja u hvaljenju djece i superlativima u kojima se roditelji i nastavnici obraćaju djeci te na taj način usađuju lažne slike o sebi koji u kasnijoj životnoj dobi mogu prouzročiti anksioznosti, razne nesigurnosti čak i depresiju kod djece.

Isto tako prikazani su osvrt na knjige „Poučavanje s mozgom na umu“ Erica Jensena i autorice Brené Brown „Moć nesavršenstva“, „Otkrijete svoju unutarnju snagu“ i „“Budite odvažni i činite velike stvari!

Godina čitanja odvija se pod krilaticom „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!“, a Mjesec hrvatske knjige 2021. odvija se pod krilaticom „Ajmo hrvati se s knjigom!“ zasigurno će potaknuti sve članove Vijeća da pročitaju navedene knjige i na taj način pridonesu svom osobnom rastu i razvoju te potaknu svoje učenike na čitanje.

M. Schmitz