Požarna opasnost 2019.
Autor: Nataša Valinčić, 29. 5. 2019.

U našoj  je školi jučer, 28.5., održana vježba evakuacije i spašavanja „Požarna opasnost 2019.“ koja je započela telefonskom dojavom ravnateljice Božice Majhen Županijskom centru 112 o izbijanju požara u školi, a nakon što je ukratko dobila upute dežurnog operatera Centra, pod zvukom školskog zvona, koji je upozoravao na opasnost, učenici su u pratnji svojih učitelja smireno i bez panike evakuirani iz školske zgrade koja je bila potpuno zadimljena.

Pod zvukom sirena do škole su u rekordnom vremenu stigli vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Slatina, te prvo izvukli ”ozlijeđenog” učenika, kojemu su prvu pomoć pružili djelatnici Hitne medicinske službe i vozilom ga odvezli na daljnju obradu, a potom započeli s gašenjem simuliranog požara. Vatrogasci su na katu škole pronašli nekoliko učenika i ravnateljicu ”zarobljene vatrom”, kojima je jedini izlaz bio kroz prozore. Ubrzo su podignute vatrogasne ljestve s košarom i postavljen zračni jastuk. Spašavanje se nastavilo iskakanjem učenika na zračni jastuk, a dio učenika, zajedno sa ravnateljicom, je spašen pomoću košare. Pošto su se učenici i ravnateljica ”nadisali” dima, pomoć su im na licu mjesta u svom šatoru pružili djelatnici i volonteri Crvenog križa Slatina, koji su obučeni za pružanje prve pomoći.

Prozivkom učenika ustanovljeno je kako jedna učenica nedostaje, i tu na scenu stupa HGSS, odnosno Stjepan Gal i njegov pas, škotski granični ovčar Adi. Ulaze u školsku zgradu, Adi traži i ubrzo pronalazi učenicu u prostoriji do školske knjižnice, te lavežom obavještava svog vlasnika gdje se nalazi. Stjepan, Adi i spašena učenica izlaze van iz škole do volontera Crvenog križa koji učenici ukazuju potrebnu pomoć.

U vježbu evakuacije i spašavanja ”Požarna opasnost 2019.” sinkronizirano su bili uključeni djelatnici i službenici Javne vatrogasne postrojbe Slatina, Županijskog centra 112, Hrvatske gorske službe spašavanja, Hitne medicinske službe, Crvenog križa Slatina, Policijske postaje Slatina, Civilne zaštite Virovitičko-podravske županije i grada Slatine te Grada Slatine.

Vježbom evakuacije i spašavanja ”Požarna opasnost 2019.” koordinirao je viši savjetnik u službi Civilne zaštite MUP-a u Virovitici Željko Poljak, koji je provedenu vježbu ocijenio uspješnom. Uz njega, vježbu su nadgledali zapovjednik JVP Slatina Stjepan Venus, zapovjednica Vatrogasne zajednice Virovitičko-podravske županije Mateja Fras Venus, pročelnik Županijskog centra 112 Josip Job, ravnatelj Crvenog križa Slatina Vladimir Jelenčić, zamjenik slatinskog gradonačelnika Bojan Plantak, pročelnik u Uredu gradonačelnika Slatine Krunoslav Šarabok, te policijski službenici PP Slatina.

Nakon uspješno provedene vježbe, učenicima i učiteljima OŠ Eugena Kumičića Slatina, vatrogasci JVP Slatina demonstrirali su rad s aparatom za gašenje požara, a u gašenju kontrolirane vatre i sami su se mogli okušati.

Fotografije možete pogledati na sljedećim web stranicama:

Video pogledajte ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=TWH6VKmyeHM#action=share

A kako je bilo na probi za vježbu pogledajte ovdje: