Mudre se stvari uče iz basne
Autor: Darko Vencl, 17. 11. 2011.

Mudre se stvari uče iz basne kazališna je predstava Kazališta Virovitica koju su danas, 17. studenog 2011. godine, učenici (od prvog do četvrtog razreda) naše škole pogledali u Pučkom otvoreno učilštu.

Predstavu je režirala i scenarij napisala Blanka Bart, kostime je osmislila Vanda Grba, skladatelj je Dean Premrl, a oblikovatelj svjetla je Damir Gvojić. U predstavi igraju Blanka Bart, Vlasta Golub i Goran Koši.

Jasen Boko napisao je tekstualni predložak za predstavu te kaže:

„Zato sam odabrao nekoliko basni u stihu dvoje poznatih autora, La Fontainea i Ivane Brlić Mažuranić, prenio ih u integralnom stihu i oko njih u formi scenskog pričanja priče stvorio okvir koji ih objedinjuje u kazališnu predstavu. I sam sam se poigrao stihom, pokušavajući postići kakvo-takvo stilsko jedinstvo u stihovima poznatih autora i mojim intervencijama. Odabrao sam manje poznate basne dvoje klasika, jednog iz sedamnaestoga stoljeća, te izuzetno važnu autoricu s početka dvadesetog stoljeća koja kod nas ima legendarni status, premda je najmanje poznata po svojim basnama. Ta sam dva razdoblja, svjetonazora i autorska pristupa pokušao objediniti u ovoj predstavi kako bih podsjetio najmlađe, ali i njihove roditelje, da život nije bajka i da smo često bliži životinjskom svijetu nego lažnom životu kojega nude lijepe princeze, dvorski balovi i prinčevi na bijelom konju.

Ima li ova priča pouku? Da, i ona je jasna – u bajkama možete uživati, ali – za razliku od basni – nemojte im vjerovati.“

Svakako vam preporučujemo da pogledate web stranicu Kazališta Virovitica (www.kazalistevirovitica.hr) te odaberete predstave koje ćete sami pogledati u lijepo uređenoj zgradi kazališta.

Izvor: Melita Shcmitz, knjižničarka