Posjetili smo Panonski drvni centar u Virovitici
Autor: Nataša Valinčić, 11. 3. 2019.

U sklopu projekta Mala škola poduzetništva posjetili smo Panonski drvni centar u Virovitici. Posjet su organizirale slatinske udruge, Društvo Naša djeca Slatina i Udruga za obrazovanje i održivi razvoj za svojih četrdeset polaznika. Projekt Mala škola poduzetništva nastao je s idejom da se što većem broju djece omogući prisustvovanje radionicama maketarstva (tehničke kulture) i programiranja, te edukacijama o poduzetničkim vještinama. Cilj projekta je približiti djeci različita zanimanja i potaknuti ih da što prije počnu razmišljati o svojem budućem zanimanju, kako bi kvalitetnije odabrali ono koje im najbolje odgovara te osvijestiti ih da svojim znanjem, vještinama i zalaganjem mogu povećati šanse da u svojim sredinama pronađu posao ili da se odluče na samozapošljavanje.

Nakon četiri grupe radionica, bio je predviđen posjet Panonskom drvnom centru kompetencija koji objedinjuje sve poslove i djelatnosti vezane uz obradu drveta. Ovaj posjet bio je upečatljiv svim polaznicima. Srdačni djelatnici centra na čelu s direktoricom Ivanom Filipović predstavili su potencijale i rad centra uvodnom prezentacijom, a potom su poveli djecu u obilazak radnog prostora i laboratorija. Djeca su s oduševljenjem pratila prezentaciju i uživala u obilasku.

Postavljali su brojna pitanja i zanimali se za rad centra, rad strojeva, a posebice 3D printera i CNC stroja. Nakon toga, bio je organiziran i posjet Poduzetničkom inkubatoru u Virovitici. S ulogom inkubatora, prednostima, poticajima i mogućnostima koje pruža, upoznao ih je djelatnik inkubatora Saša Andrović, te ih je poveo u obilazak prostora. Pri obilasku, posjetili su neke poduzetnike, a posebno zanimljiv bio je posjet Plavoj tvornici gdje ih je dočekao direktor Matej Sudar sa svojim timom. Ondje su se djeca upoznala s radom programera i velikim mogućnostima tog zanimanja, a susretljivi djelatnici govorili su im o svojim početcima i velikim projektima na kojima sada rade.

– Prema zadovoljstvu dionika projekta i iskazanim željama za nastavkom, vjerujemo da je cilj projekta postignut, te da su mnogi polaznici Male škole poduzetništva uz radionice i ove konkretne primjere iz prakse, prepoznali svoja buduća zanimanja – dojmovi su voditelja obilaska Panonskog drvnog centra kompetencija i Poduzetničkog inkubatora u Virovitici. Projekt se financira putem Javnog natječaja za dodjelu donacija u 2018. godini pod nazivom ”Stvaramo jednake mogućnosti”, što ga je raspisala Hrvatska banka za obnovu i razvitak.