« Studeni 2019 »

Posebni odjeli - „Moje pravo na igru i sport“
Autor: Andrea Grahovac-Tržić, 26. 11. 2018.

Posebni odjeli Osnovne škole Eugena Kumičića, Slatina sudjelovali na sportsko-rekreacijsko-edukativnom programu za djecu s teškoćama u razvoju „Moje pravo na igru i sport“  koji se održavao od 23. do 25. studenog  2018. godine u Zagrebu pri Centru za odgoj i obrazovanje Dubrava.

Organizator natjecanja je Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce, a cilj i svrha natjecanja je osim druženja i pružanja prilike djeci s teškoćama u razvoju da pokažu svoje sposobnosti, ujedno i potaknuti sve građane da pokušaju razumjeti probleme djece s teškoćama u razvoju, probleme njihovih obitelji i općenito probleme osoba s invaliditetom, te da barem nakratko razmisle o svom odnosu prema njima.

Učenici posebnih odjela Osnovne škole Eugena Kumičića koji su sudjelovali na natjecanju su: Domagoj Ereš, Tomislav Kljajić, Iris Kokurić, Ena Herceg, Mihael Trbojević, Viktorija Juran, Mateo Grgić i Valentino Šagud, uz pratnju učiteljice tjelesno zdravstvene kulture Tomislave Medvedović, i edukacijskih rehabilitatorica:  Jasne Radojčić, Ivane Sabolić i Patricije Karaman.

• U kategoriji učenika od 9. do 11. godina, u disciplini šut na gol 1. mjesto i osvojio je učenik Valentino Šagud, koji je i u disciplini trčanje 15 metara osvojio 2. mjesto, a 3. mjesto učenik Mateo Grgić.

• U kategoriji učenika od 11 do 14 godina, učenik Mihael Trbojević, osvojio je 1. mjesto u disciplini šut na gol, učenik Domagoj Ereš 2. mjesto u disciplini boćanje i 3. mjesto u disciplini poligon, a učenik Tomislav Kljajić 3. mjesto u disciplini boćanje.

• U kategoriji od 14 do 19 godina, učenica Viktorija Juran osvojila je 1. mjesto u disciplini poligon, a 3. mjesto u disciplini šut na gol.

Iako smo veoma ponosni na uspjeh naše djece i članova, voljeli bih napomenuti  da djeca s teškoćama u razvoju u sportu ne traže rezultate i medalje već mnogo više od toga. Treningom pokušavaju svladati fizičke pokrete i psihičke barijere kako bi uspješno odgovorili na izazove svakodnevnog života. Iako postoje medalje, u ovom su natjecanju doista svi sudionici - pobjednici. A neki od njih su i pravi heroji.

Od srca se zahvaljujemo DVD-u Slatina što su pokrili troškove puta odlaska na ovo natjecanje.

Više fotografija s ovog prekrasnog događaja možete pogledati u galeriji.

Izvor: Patricija Karaman, magistra edukacijske rehabilitacije