Međužupanijska smotra GLOBE škola u Daruvaru
Autor: Darko Vencl, 13. 3. 2017.

U petak 11.ožujka 2017.g. održana je u Daruvaru međužupanijska smotra GLOBE škola.
Rad škole u programu GLOBE predstavile su škole iz tri županije: Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske i Koprivničko-križevačke. Na temelju postignutih rezultata državno povjerenstvo će objediniti konačnu listu i pozvati škole koje su izborile plasman na Državnu smotru i natjecanje hrvatskih GLOBE škola koja će se držati u svibnju.

Našu školu predstavljali su učenici Antonio Minauf, Marko Rastija i Lana Tušek.Ove godine uveli smo puno novih mjerenja jer smo kroz CARNET-ov projekt dobili uređaj Labdis. Mjerenja provodimo na pet mjernih mjesta a to su: potok Javorica, akumulacijsko jezero Javorica, ribnjak Bajer, Školski park i područna škola Novaki.

Vrste mjerenja koja provodimo su:

- atmosferska mjerenja ( temperatura,vlažnost i tlak zraka,oblaci i oborine)
- mjerenja vode (pH vode,temeratura, prozirnost,nitrati i nitriti,otopljeni kisik, alkalitet)
- biometrijska mjerenja (visina i opseg stabla, površinska temperatura)
- tlo (temperatura na 5 i 10 cm,vrste tla i karakterizacija tla)
- fenologija (promatramo pupanje, listanje, cvjetanje i žućenje)

Ove godine za državnu smotru pripremamo i projekt "Jesmo li spasili potok Javoricu". Usporedit ćemo podatke iz projekta koji smo radili prije sedam godina kako bi vidjeli je li se situacija s potokom promjenila. Anketrirali smo lokalno stanovništvo s obzirom na otpad koji eventualno bacaju u potok. Fiziklano-kemijske karakteristike mjerimo na tri mjerna mjesta na potoku Javorica. Rad je prošao prvu recenziju i sada na njemu radimo za državnu smotru.

Izvor: Rajka Avirović Gaća, učiteljica kemije i prirode