Povodom obilježavanja MHK u školskoj knjižnici OŠ Eugena Kumičića održane mnoge aktivnosti
Autor: Nataša Valinčić, 3. 11. 2015.

Mjesec hrvatske knjige svake godine obilježava se u razdoblju od 15. listopada do 15. studenog te je centralna tema manifestacije vezana za odluku UN-a koja je 2015. godinu proglasila Međunarodnom godinom svjetlosti i tehnologije zasnovane na svjetlu.

U to ime, u školskoj knjižnici OŠ Eugena Kumičića iz Slatine, planirane su razne aktivnosti  koje su bile povezane s temom manifestacije.

Više slika pogledajte u fotogaleriji.

Već tradicionalno, knjižničarka Melita Schmitz, organizira se svečani prijem prvašića kada postaju članovima školske knjižnice: ove godine to su bili učenici 1.a razreda s učiteljicom Mirom Brezovčan i učenici 1.b razreda s učiteljicom Spomenkom Bošnjak.

Gradska knjižnica i čitaonica Slatina isto tako sudjelovala je svojom aktivnošću besplatnog učlanjenja navedenih prvih razreda te je ravnateljica knjižnice Ana Knežević priredila prigodan program posvećen pričama u kojima se spominje svjetlost.

Učenici sedmih razreda s nastavnicama Rankom Kabić i Marijanom Toplak, u obliku integracije knjižnično-informacijskog obrazovanja i hrvatskoga jezika te u suradnji s knjižničarkom Schmitz, realizirale su temu Referentna zbirka gdje su se učenici upoznali s naslovima referentne zbirke te načinima njena korištenja.

Učenici osmih razreda s učiteljicom Elvirom Vujčić i knjižničarkom Schmitz, realizirali su temu U potrazi za knjigom (knjižnice). Učenici su se upoznali s vrstama knjižnica, knjižničnim katalozima, e-građom, kao i uslugama koje pružaju knjižnice. Posebno su bili zadivljeni s on-line pretraživanjem fondova Nacionalne knjižnice u Zagrebu, ali i knjižnica u Tokiju, New Yorku, Helsinkiju, Parizu...

Valja napomenuti da Mjesec  hrvatske knjige još nije završio, što  znači da još nisu provedene sve planirane aktivnosti, kao što su radionica izrade svjetiljki u tehnici kaširanja, predstavljanje života i djela našega poznatoga znanstvenika Nikole Tesle.

Melita Schmitz, dipl.bibl. mentor