Kalendar 2021./2022. šk. god.

« Rujan 2021 »

Razumijem potrebu provođenja uputa Stožera Civilne zaštite.

Suradničko učenje u posebnim odjelima Osnovne škole Eugena Kumičića
Autor: Darko Vencl, 18. 5. 2021.

Suradničko ili kooperativno učenje zajedničko je učenje učenika u paru ili malim skupinama s ciljem rješavanja zajedničkih zadataka, proučavanja i istraživanja zajedničke teme ili nadogradnje uzajamne spoznaje radi stvaranja i razvijanja novih ideja, novih kombinacija ili jedinstvene inovacije. Upravo na tom tragu, učiteljice edukacijske - rehabilitatorice Ivana Sabolić i Patricija Karaman osmislile su kreativno - edukativnu radionicu „Reciklirani roboti“ za učenike u posebnim odjelima Osnovne škole Eugena Kumičića, Slatina.

Cilj ove radionice, osim primjene metode suradničkog učenja, bio je i naučiti učenike što je to recikliranje, zašto je važno reciklirati, te kako to da otpad nije uvijek smeće. Uz istraživanje kreativnosti i mašte, učenici su imali priliku od različitog otpadnog materijala izraditi svog robota, ali na način da su učenici radili u parovima (jedan učenik nižeg razreda uz učenika „mentora“ višeg razreda). Ovakav način učenja i poučavanja pokazuje iznimne prednosti i vrlo malo nedostataka, pri čemu velika raznolikost i mogućnost primjene brojnih suradničkih metoda predstavljaju najveće bogatstvo ovakvog načina učenja.

Za uspješnu interakciju sa socijalnom okolinom učenik treba razvijati socijalne vještine (aktivno slušanje, pregovaranje, poštivanje pravila, uvažavanje drugih, zauzimanje za sebe, suradnju i sl.), a upravo one se razvijaju i jačaju u suradničkom učenju (dijalog, rad u paru, rad u skupini...) kao važnom obliku aktivnog učenja. Učenje na ovaj način povećava spremnost za izbor izazovnijih zadataka, ustrajnost, motivaciju, prijenos znanja na nove situacije i razvija metakognitivne vještine, a time djeluje i na učenička postignuća. Na kraju, učenik treba znati procijeniti kada treba pomoć i podršku te ju potražiti od učitelja, vršnjaka i/ili roditelja.

Radionica je ovo koja je objedinila pouku o ponovnoj uporabi sirovina umjesto bacanja u otpad i činjenicu da je najljepše kada se uči u paru i od vršnjaka.

Izvor: Patricija Karaman, mag.rehab.educ. i Ivana Sabolić, mag.rehab.educ.