Kako postati zeleni potrošač? Učenici, prijavite se!
Autor: Nataša Valinčić, 20. 2. 2020.

U povodu Svjetskog dana prava potrošača, koji se obilježava svake godine 15. ožujka, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, raspisuje Natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola na temu: „Kako postati zeleni potrošač?“.

Natječajem se želi potaknuti učenike da u svrhu zaštite planeta za sadašnje i buduće generacije razmisle na koji način se može promijeniti način potrošnje tako da se prednost daje proizvodima proizvedenim na održivi način, odnosno onima koji su dobiveni uporabom manje količine resursa i smanjenjem negativnih učinaka na okoliš. Rad učenika treba odgovoriti na sva tri temeljna pitanja:

1. Što znači zelena potrošnja?
  2. Kako postati zeleni potrošač?
  3. Što biste vi u vašoj školi / gradu učinili da potaknete zelenu potrošnju?

Rok za prijavu radova je 2. ožujka 2020. godine.

Nagrade su tri pametne klupe.

Mladi se pri tome, između ostalog, mogu koristiti informacijama na mrežnim stranicama koje se nalaze u dodatku ovog Natječaja. Prijavljeni radovi ne smiju koristiti sadržaj zaštićen autorskim i drugim pravima intelektualnog vlasništva drugih osoba bez njihova odobrenja. Učenički radovi se dostavljaju u obliku Power point prezentacije u pdf formatu s maksimalno 5 slajdova – na prvom slajdu obavezno napisati naziv škole i mjesto. Na radovima se ne smiju nalaziti imena, prezimena i ostali osobni podaci autora radova, već samo naziv i mjesto škole koja prijavljuje predmetni rad na Natječaj.

Odluka o dodjeli nagrada objavit će se na mrežnim stranicama Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Nagradu će ravnateljima škola uručiti predstavnik Vlade Republike Hrvatske. Svi pristigli radovi bit će predstavljeni i u sklopu obilježavanja Svjetskog dana prava potrošača, u ponedjeljak 16. ožujka 2020. godine od 10:00 do 18:00 sati na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu. Neovisno o sudjelovanju na natječaju, pozivamo ravnatelje, djelatnike škola i učenike da se u što većem broju odazovu na obilježavanje Svjetskog dana prava potrošača na kojem će biti organizirane tematske edukativne i informativne radionice na temu održive potrošnje.