« Prosinac 2019 »

Kako su osmaši upoznali Malog princa
Autor: Darko Vencl, 9. 10. 2019.

Na popisu djela za cjelovito čitanje i ove godine se neizostavno našla suvremena bajka Mali princ čiji je autor francuski pisac i zrakoplovac Antoine de Saint Exupery. Djelo namijenjeno učenicima osmog razreda zahtjevno je i, mnogima, teško shvatljivo. Ova predivna priča napisana je jednostavnim jezikom, a s druge strane krije toliko poruka i ideja. Mali princ prvenstveno je priča za odrasle koji žele shvatiti dječje poimanje ljudi i svijeta, stoga je prilično teško djeci od četrnaest godina približiti značenje autorove poruke koju svaki čitatelj može donijeti na svoj način. U knjizi se može iščitati mnoštvo poruka i značenja.

Knjigu smo čitali zajedno, na satu. Kada je nekome nešto bilo nejasno, zastali smo i razgovarali o tome. Bilo je dosta nejasnoća i puno pitanja, nekima ništa nije bilo jasno i rekli su kako im je knjiga teška i nejasna. Učenici su do kraja mjeseca trebali samostalno pročitati knjigu i odgovoriti na pitanja koje su dobili na nastavnom listiću. Nemalo su bili iznenađeni kada sam im rekla da za sat lektire ponesu u školu bijelu majicu, markere i flomastere u boji.  Zadatak je bio da oslikaju svoje majice…s jedne strane slika Malog princa, kako ga oni zamišljaju, a s druge strane trebali su ispisati njima najljepšu izreku kojom ih je poučio Mali princ.

Riješene nastavne listiće odložili su svoje lektirne mape, a mala umjetnička djela na svojim majicama izložili smo u učionici Hrvatskoga jezika. Osim oslikavanja majica, učenici su izrađivali planete koje je Mali princ posjetio od ljepila, papira i balona. Učionica Hrvatskoga jezika pretvorila se u umjetničku instalaciju koju su napravili mali kreativci i tako na jednostavan i zabavan način upoznali Malog princa.

Izvor: Elvira Vujčić, učiteljica hrvatskog jezika