Maturalno putovanje osmaša
Autor: Silvija Mađarić, 9. 9. 2019.

26. kolovoza 2019. godine u ranim jutarnjim  satima, krenuli smo, na dugoočekivani, maturalac.
Na put su se uputili učenici sva tri osma razreda naše škole u pratnji učiteljica Silvije Mađarić, Sanele Jukić, Gordane Maroević i Elvire Vujčić. Za odredište našeg putovanja izabrali smo najsunčaniji otok na Jadranu – Hvar.

Krenuli smo autobusom ispred škole u 05:00 sati. Uslijedila je ugodna vožnja s usputnim zaustavljanjima za odmor i okrijepu preko Zagreba i Karlovca te Dalmatinom do Splita – “Dalamtinske prijestolnice”. Tamo smo se sastali s lokalnim vodičem nakon čega smo krenuli u razgled ovog jedinstvenog grada. Obišli smo Gradsku luku, Rivu, Dioklecijanovu palaču, Prokurative, Peristil, crkvu svetog Duje, Voćni trg…

Nakon obilaska grada otišli smo do do Splitske trajektne luke i  ukrcali se na trajekt na liniju Split - Stari Grad (HVAR). Uživali smo u dvosatnoj plovidbi promatrajući panoramu dalmatinskih otoka. Po dolasku uslijedila je panoramska vožnja otokom do Staroga Grada gdje smo se smjestili po sobama, kratko odmorili i nabrzinu osvježili. Za vrijeme večere upoznati smo s kućnim redom Odmarališta u kojem smo bili smješteni. Nakon večere krenuli smo u šetnji Starim Gradom I traženje zanimljivih lokacija za sutrašnje kupanje. Iako smo bili jako umorni, zaspali smo kasno ili bolje rečeno rano ujutro, ali to nas nije spriječilo da sutradan ustaneno u dogovoreno vrijeme.

Drugi dan, nakon doručka, krenuli smo u razgled Staroga Grada, povijesnog srca cijeloga otoka. Uslijedio je odlazak do starogradske povijesne jezgre. Obišli smo Trg i crkvu svetog Stjepana, Srinjo kola, Ćitovnicu, Lanternu i crkvu svetog Roka. Već pomalo umorni od šetnje vrućim ulicama Staroga grada, vratili smo se u Odmaralište na ručak. Poslijepodnevni sati bili su slobodni za kupanje i odmor. Večer smo proveli u ugodnoj šetnji gradom.

Treći dan obilježio je odlazak na poludnevni izlet brodom po arhipelagu Paklinskih otoka. U gradu Hvaru ukrcali smo se na brod kojim smo jedan sat plovili uz panoramski razgled otoka Jerolim, Marinkovac, Planikovac i Borovac. Vrlo brzo smo došli do čuvene marine Palmižana na otoku Sveti Klement. Najviše nam se svidjelo slobodno vrijeme provedeno na plaži Palmižana. Slijedio je povratak do Staroga Grada  gdje smo ručali, kratko se odmorili i poslijepodnevne sate proveli na jednoj od starigradskih plaža. Večer smo proveli uz zabavu i sportske aktivnosti koje su za nas organizirali animatori Odmarališta u kojem smo bili smješteni.

Četvrti dan nas je čekala jedna od najljepših jadranskih destinacija - grad Hvar. Tamo smo se sastali s lokalnim vodičem koji nas je poveo u razgled grada. Prvo što smo vidjeli je Pjaca - jedan od najljepših i najvećih gradskih trgova u Dalmaciji. Osim Pjace vidjeli smo katedralu svetog Stjepana, Napoljun, Providursku palaču, Kapelu obitelji Hektorović, Staro Kazalište, Dominikanski samostan svetog Marka, Franjevački samostan, kapelu Svetog Križa, crkvu Svetog Duha. Slobodno vrijeme iskoristili smo za osobne potrebe, kupovinu suvenira…Uslijedio je povratak u Odmaralište na ručak.  Poslijepodnevne sate opet su bili slobodni za kupanje, igru i zabavu.  Zadnju večer našeg maturalca proveli smo uz ugodno druženje, glazbu, ples i pjesmu. Tko je želio, mogao je slobodno vrijeme iskoristiti za šetnju gradom i kupnju suvenira i darova za svoje namilije.

Sve što je lijepo kratko traje pa tako i ovo naše posljednje višednevno putovanje. Peti dan našeg maturalac došao je prebrzo, svi smo bili pomalo tužni i sjetni što se bližio trenutak odlaska s ovog prekrasnog otoka. Spremili smo svoje stvari i pozdravili se s ljubaznim osobljem Odmarališta. Vrijeme do polaska trajekta za Split proveli smo na još jednom zajedničkom kupanju. Rekli smo zbogom moru do nekog sljedećeg susreta. Slijedila je vožnja trajektom do Splita, a nakon toga višesatna vožnja do naše Slatine. Kući smo stigli našto poslije ponoći.

Iza nas je još jedna pustolovina koja će zauvijek biti urezana u naše pamćenje i  naša srca.