« Studeni 2019 »

Erasmus +, Kids from the future, Kreativnost u nastavnom procesu
Autor: Silvija Mađarić, 7. 2. 2019.

U nastavnom procesu vrlo važnu ulogu ima kreativnost, koja je važna i učenicima i učiteljima. Osim učenika i učitelji kroz kreativnost uče o stilu učenja i sposobnostima svojih učenika kako bi prilagodili nastavu njihovim različitim potrebama. To se odražava na ponašanje učenika i sudjelovanje u učionici. Kada je motivacija učenika visoka, oni stječu nova znanja za život

Kreativne metodologije u redovitim razredima i s djecom s teškoćama u razvoju uče nas kako integrirati kreativnost i inovativnost u poučavanje. Djeca s teškoćama u razvoju mnoge stvari uče spontano: igrajući se, promatrajući, pitajući, eksperimentirajući i osmišljavajući svijet oko sebe. Djeca moraju biti aktivna i kreativna kako bi mogla razviti vlastito razumijevanje svijeta. Djeci u kreativnom učenju pomažu duga razdoblja pažnje kada ih nešto zanima, sposobnost da stvari organiziraju na svoj način te da ih vide s različitog stajališta, istraživanje prije formalnih uputa, želja da stvari bolje upoznaju i korištenje mašte u rješavanju problema.

Primjećuje se da većina učenika najviše vezuju kreativnost uz nastavne predmete koji im omogućuju izradu nekih praktičnih radova, dakle neki opipljivi produkt njihovog rada no kreativnost nam služi i za učenje.

Kroz fotografije prikazat ćemo vam nekoliko inovativnih tehnika podučavanja n matematici, hrvatskom jeziku, prirodi i društvu te prikazati način rada u našim učionicama posebnih odjela

Geometrijski oblici i motorika

Boje i geomterijska tijela

Učenje pisanja slova

Raspoznajemo osjećaje

Koristimo i tablete

Koristimo kartice u nastavi i ostala vizualna sredstva

Ostale primjere kreativnosti u nastavni možete pogledati klikom na link fotogalerija.

Izvor: Ivana Sabolić, edukacijska rehabilitatorica

Ova publikacija odražava isključivo stajalište autora publikacije i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

Sufinancirano sredstvima programa Europske unije Erasmus+ / Co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union