Predstavljen Eksperimentalni program Škola za život
Autor: Marijana Toplak, 6. 9. 2018.

Kao što je već poznato, naša je škola jedna od 48 osnovnih škola koje su prigrlile Cjelovitu kurikularnu reformu te provode Eksperimentalni program Škola za život. Što to točno znači, roditeljima su se potrudile objasniti predstavnice Ministarstva znanosti i obrazovanja koje su potegnule iz Zagreba ravno u Slatinu za koju su rekle da je u Ministarstvu prepoznata kao grad koji drži do obrazovanja i ulaže u mlade, što je vidljivo po tome što su i naša škola, a i Srednja škola Marka Marulića dio programa Škola za život.

Naša je škola organizirala roditeljski sastanak za roditelje učenika 5. i 7. razreda (ti razredni odjeli sudjeluju u provođenju Reforme) s ciljem predstavljanja učitelja razrednih vijeća te s ciljem informiranja o Cjelovitoj kurikularnoj reformi. Roditeljima su se u tu svrhu obratile mentorice u virtualnoj učionici Nataša Ljubić Klemše koja je zadužena za razrednu nastavu te Nikolina Marinić pod čijim je nadzorom djelovanje virtualne učionice za Hrvatski jezik.

Osnovni je naglasak na promjeni pristupa učenju i poučavanju, ali i vrednovanju. Naglasak se sa sadržaja učenja skreće na učeničke kompetencije (sposobnost djeteta da nešto nauči i učini, tj. skup djetetovih znanja, vještina i vrijednosti) te s "bubanja činjenica" na sposobnost učenja i kritičkog mišljenja.

Nakon prezentacije mentorica u kojoj su roditelji na zoran način mogli vidjeti kakav način poučavanja njihovu djecu očekuje (sudjelujući u radu koristeći digitalni alat Mentimeter), roditeljima je dana mogućnost postavljanja pitanja da bi se otklonile sve eventualne nedoumice oko Eksperimentalnog programa Škola za život.

Izvor: Marijana Toplak