„ŠKOLA ZA ŽIVOT“ - sastanak sa ministricom Blaženkom Divjak
Autor: Darko Vencl, 20. 4. 2018.

U Zagrebu je jučer 17.4.2018. u MZO održan prvi sastanak ravnatelja škola koje su izabrane u eksperimentalni program „ ŠKOLA ZA ŽIVOT“ sa ministricom Blaženkom Divjak i pomoćnicom ministrice Lidijom Kralj.

Nekoliko informacija sa ovog skupa:

Cilj koji se želi ostvariti:
1. Promijeniti nastavne metode, načine rada i metode vrednovanja
2.Promjeniti udžbenike, nastavne materijale i obrazovne sadržaje
3.Aministrativno rasterećenje učitelja
4. Okruženje za učenje
5. Profesionalni razvoj učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja
6. Izmjena kurikuluma nastavnih predmeta
7. Podrška zajednice i gospodarstva
8. Svrhovita primjena tehnologije
9 . Mreže podrške

Radi se o pilot projektu uvođenja Cjelovite kurikularne reforme školstva koju vodi MZO, a financira se iz tri linije:
1. državni proračun 33 950 000 kn godišnje
2. Europski socijalni fond 155 000 000 kn
3. Podrška EK strukturnim reformama 4 028 000 kn

U programu sudjeluju 46 Osnovne i 26 Srednjih škola iz cijele Hrvatske Osnovna škola E.Kumičića Slatina izabrana je u Eksperimentalni program MZO – a „ Škola za život“.

Što će se konkretno događati u našoj školi:
U eksperimentalno programu u Osnovnoj školi Eugena Kumičića sudjelovati će učenici 1. razreda osnovne škole kako u matičnoj tako i u Područnim školama Bakić, Josipovo, G.Miholjac, Novaki i Vaška.
Učenici 5. razreda u svim predmetima i učenici 7. razreda u (fizici, kemiji i biologiji).
Svi učenici ovih razreda dobit će besplatne udžbenike (7. razredi samo za ova tri predmeta) i svi će dobiti tablete koje će koristiti i kod kuće.
Škola će biti opremljena sa opremom koja joj nedostaje kako bi se eksperimentalni program mogao što kvalitetnije realizirati, moći ćemo se opremiti u vrijednosti do 150 000 kn (u tu svotu ne ulaze tableti koje će dobiti učenici naše škole).
Naša škola će opremiti fizikalni i kemijski laboratorij i učionicu biologije za potrebe izvođenja pokusa, istraživačke, projektne i problemske nastave.
Također ćemo nabaviti potrebna sredstva i pomagala za ostale nastavne predmete u 5. i 1. razredu.
Opremiti ćemo i Područne škole

Učenici 1. razreda u našoj školi imat će mogućnost izbora Informatike kao izbornog predmeta koji će se realizirati 2 sata tjedno (kako u matičnoj tako i u područnim školama)

Što se tiče organizacije rada OŠ E .Kumučića imat će mogućnost mijenjati uobičajeni kalendar rada škola, to znači da ćemo moći sami odlučiti kada ćemo imati praznike i koliko dana, kada ćemo krenuti sa nastavom kada ćemo završiti sa školom. Moći ćemo sami kreirati raspored u smislu da planiramo u prvom polugodištu realizrati svu satnicu jednog predmeta a u drugom drugog, kako bi rasteretili učenike i slične izmjene. (Naravno u okviru 175 sati godišnje).

Roditelji su također aktivni sudionici ovog eksperimentalnog programa i bit će na vrijeme o svemu informirani.

Izvor: Božica Majhen, ravnateljica