Terenska nastava učenika šestih razreda
Autor: Darko Vencl, 23. 10. 2017.

Terenska nastava učenika šestih razreda odvijala se 16.listopada 2017.g. u PP Papuk na Jankovcu. Nastavu su s učenicima realizirali učitelji  Jasmina Krznarić, Rajka Avirović Gaća, Senka Kovčić I Nikola Marjanović te su obrađeni sadržaji iz prirode, geografije i matematike

Voditelji u PP Papuk na Jankovcu organizirali su gledanje poučnog filma o PP Papuku te obilazak prirodnih ljepota Jankovca ten a posljetku izradili radni listić koji sće učenici ispuniti nakon obrađenih sadržaja. O Jankovcu se zbog iznimne ljepote govori kao o biseru Papuka. Stoljetne bukove šume, predivna jezera, slap Skakavac, samo su neke od znamenitosti Jankovca koje smo i mi imali priliku vidjeti. Uz stazu su postavljene i poučne table sa sadržajima koji objašnjavaju pojedine prirodne ili kulturno-povijesne zanimljivosti. Poučna staza na Jankovcu nazvana je Grofova staza iz poštovanja prema grofu Josipu pl. Jankoviću, prvom čovjeku koji je spoznao estetske i krajobrazne vrijednosti te doline.

Ciljevi nastave prirode bili su prepoznavanje vrsta u izvornoj stvarnosti, usporedba naučenog u učionici s onim u prirodi te razvijanje ekološke svijesti i ljubavi prema boravku u prirodi. Zadaci nastave su imenovanje vrsta biljaka, gljiva i životinja koje su vidjeli na ovome parku prirode, upoznavanje šumskog staništa te utjecaja šume na zdravlje. U sklopu nastave prirode učenici su promatrali biljne i životinjske vrste  na području Jankovca šetajući poučnom stazom.

GLOBE učenici su također odradili svoja mjerenja prema GLOBE protokolu. Mjerili smo hidrološke karakteristike Jankovačkih jezera. Tako smo izmjerili temperature vode od 19,1, pH od 7,34 i količinu kisika od 15,2 mg/L. Tako veliku količinu kisika pripisali smo tome što nema nikakvog zagađenja I što je dno jezera prekriveno ugroženom močvarnom vrstom trave koja se naziva borak.Uz pomoć uređaja LabDisk mjerili su vlažnost zraka, temperature zraka, tlak zraka na Jankovcu I u Slatini I u u dolasku I u povratku na oba mjesta kako bi dobivene rezultate mogli usporediti.

Cilj nastave matematike bio je mjerenje visine drveta uz pomoć tri različite metode.

Cilj nastave geografije bila je spoznaja prirodnih vrijednosti i geografskih obilježja Parka prirode Papuk s posebnim osvrtom na područje Jankovca. Učenici su pod vodstvom učitelja Nikole Marjanovića vježbali snalaženje u vremenu i prostoru u izvornoj stvarnosti, proširili svoja znanja o reljefnim oblicima, građi terena kroz geološka razdoblja, promatrali slavonski krš, klimatska obilježja, biljne zajednice te time ujedno i razvijali ljubav prema prirodi i vlastitome narodu. Uz pomoć LabDisca odredili smo geografske koordinate Slatine I jankovca

Toga smo dana uživali u prelijepoj šumi, svim divnim bojama jeseni i prekrasnom sunčanom danu. Učenici su se nakon obilaska i radionica nastavili zabavljati uz razne igre na travi.  Uživali su i opustili se uz igru, a potom smo u ranim popodnevnim satima krenuli prema Slatini te sretno došli svojim kućama!

Izvor: Rajka avirović Gaća, učiteljica prirode i kemije