Eco powerdance pobijedio na Thick Jumper Day natjecanju
Autor: Nataša Valinčić, 2. 6. 2017.

Učenici 7. i 8. razreda sudjelovali su u Međunarodnom eko projektu Eco powerdance. Projekt je inspiriran tradicionalnim Haka plesom koji potječe s Novog Zelanda. Ovim su projektom djeca iz Belgije, Litve i Hrvatske plesala za spas naše planete Zemlje. Voditelj projekta je belgijska škola GTSM. Projektni partneri iz Litve su Gimnazija Visaginas Verdene i Skaistakalnis main school. Hrvatski su predstavnici Osnovna škola Štrigova i naša škola.

Učenici su plesom prenijeli poruke o očuvanju planete. Svaka je škola odabrala jedan od globalnih eko problema. Učenici su osmislili eko poruke koje žele uputiti ljudima diljem svijeta kako bi ih osvijestili o problemima koji su dio naše svakodnevice. Partneri iz Belgije odabrali su temu Globalno zatopljenje . Zagađenjem plastikom bavili su se partneri iz Litve. Oš Šrtigova pjevala je i plesala o otrovima, a naša škola o recikliranju.

Tekst o recikliranju osmislila je učenica 6. razreda  Lara Marković uz pomoć mentorice Ivane Strupar. Na engleski jezik prevela ga je i prilagodila Silvija Mađarić. Tomislava Medvedović zaslužna je za koreografiju. Video je snimio Ivan Drokan. Učenike je šminkom oslikala Mirna Fedoran. Film Ne bacaj, recikliraj napravila je voditeljica projekta Andrea Medved.

Voditelji projekta iz Belgije objedinili su filmove svih partnerskih škola. Projekt je predstavljen na Belgijskom natjecanju Thick Jumper Day. Ovo natjecanje svake godine organizira vlada Flandrije. Ovogodišnjim se natjecanjem pokušala probuditi svijest o globalnom zatopljenju. Polarni led na sjevernom i južnom polu znatno se topi zbog ljudskih aktivnosti. Kao rezultat toga naša planeta ne funkcionira kako treba. Klima se mijenja zbog globalnog zatopljenja, a rizik od porasta razine mora raste. Naš je projekt na tom natjecanju pobijedio. Nagrada koju smo osvojili su majice koje je dizajnirao poznati dizajner stripova Wauter Mannaert.

Naš filmić pogledajte na: https://youtu.be/CPEM-ars0kg, a zajednički na: https://drive.google.com/open?id=0B5RRJiNl4RMDbEhKdkI0Z2M5Z0E