Svečano otvoren poludnevni boravak u našoj školi
Autor: Nataša Valinčić, 21. 10. 2016.

Danas je u našoj školi upriličeno svečano otvorenje prvog poludnevnog boravka namijenjenog djeci u riziku i s problemima u ponašanju kao i djeci iz socijalno ugroženih obitelji  osnovnoškolske dobi s područja grada Slatine i bliže okolice. Ovu uslugu u školu je uveo Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka čiju su inicijativu poduprli današnji partneri na istoj Ministarstvo socijalne politike i mladih, OŠ Eugena Kumičića i Centar za socijalnu skrb Slatina.

Na samom uvodu u obraćanju medijima voditelj osječkog Centra Tomislav Ramljak pojasnio je kako je već u Osijeku isprobana i dokazana usluga došla do slatinske škole, odnosno krajnjih korisnika, djece koja će zasigurno s veseljem prihvatiti istu. ”Iskorak je to ka i potrebitoj demografskoj slici, kojom skrbimo za djecu, a socijalne usluge poput ove koja je sada po prvi puta u Slatini, želja je svih nas da se tu i proširi te da i u budućnosti ostane ovdje” – rekao je voditelj Ramljak.

Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Slatina Ljiljana Randelj spomenula je aktualni trenutak bitnih promjena u sustavu socijalne skrbi u Hrvatskoj koji ide ka deinstitualizaciji, odnosno u smjeru pružanja usluga u samoj zajednici, gdje u Slatini, kako kaže već više od 15 godina takve aktivnosti provode Gradsko društvo Crvenog križa i Udruga osoba s invaliditetom Slatina. Sretna je što se sada na sceni pojavio i osječki Centar koji će pružiti drugi spektar usluga namijenjen djeci i najmlađima i to kroz ovaj kvalitetni preventivni program.

Slatinska je škola zbog svojih specifičnih uvjeta dobila priliku biti prva škola na području županije koja je uključena u ovaj program. Osim OŠ Eugena Kumičića poludnevni boravak u školi za sada provode još škole u Vinkovcima, Požegi, Slavonskom Brodi i Vinkovcima. S obzirom da je poznato da se slatinska škola uvijek rado odaziva na različite vrste projekata, naravno da je i odmah pružila ruku partnerstvu ovakvom hvalevrijednom programu.

Ravnateljica škole Božica Majhen naglasila je da iako sama škola nema djece isključivo s problematičnim ponašanjem, pa su korisnike usluge terenskim radom uz savjetovanje sa roditeljima djece predložile djelatnice stručne službe škole, pedagoginja i psihologinja, a kako sama škola odnedavna ima i jedinstveni prostor namijenjen djeci s poteškoćama u učenju, škola je bez puno razmišljanja prihvatila biti partner u provedbi programa. Osim navedenih djelatnica škole pohvalila je i djelatnicu iz osječkog Centra Tihanu Vuk inače voditeljicu poludnevnog boravka u Slatini, kako se u proteklih mjesec dana izvrsno uklopila u djelovanje rada škole. Zanimljiva je i opaska ravnateljice Majhen da bez obzira na pozive preko medija za volontiranjem mladih u radu ove usluge, da prijava praktički nije ni bilo, sve do uključivanja u traženje volontera preko nastavnika i djelatnika ostalih slatinskih škola pa je djelovanjem istih prikupljen gotovo cijeli razred zainteresiranih mladih koji će vođeni nastavnicom Marinom Ivoš nakon kvalitetne edukacije biti uključeni u rad s djecom korisnicima poludnevnog boravka.

Ispred Grada Slatine ovakvu vrst usluge pohvalio je i Radenko Pavić pročelnik ureda gradonačelnika rekavši da grad sustavno prati rad slatinskih škola i da je izuzetno zadovoljan radom istih kako na redovnim programima, a tako i na ovakvoj specifičnoj vrsti usluge koja se po prvi puta provodi u jednoj slatinskoj školi. (D. Jukić / Foto: M. Kokorić)

Izvor: www.radioslatina.hr