Eugenijalci znanstvenici na 5. Znanstvenom pikniku u Zagrebu
Autor: Nataša Valinčić, 24. 9. 2016.

U petak 23. rujna Eugenijalci znanstvenici nastupili su na 5. Znanstvenom pikniku u Zagrebu na lokaciji Jadran filma. Znatiželjnim posjetiteljima predstavili su svoje pobjedničke radove sa 1. Znanstvenog sajma Eugenijalaca te proveli istraživanje o brzini ljudske reakcije te o tome koliko dobro poznajemo brojeve. Uz istraživanja posjetiteljima su demonstrirali kako: napuhati balon pomoću octa i sode bikarbone, napraviti vulkan od plastične boce, pomoću statičkog elektriciteta razdvojiti sol i papar te demonstrirali višenamjenski mjerni uređaj Labdisc koji su dobili u sklopu Carnet-ovog projekta e-škole. Uz pomoć Labdisc-a mjerili su temperaturu, vlažnost i tlak zraka, ph vrijednost tla, temperaturu i prozirnost vode te infracrveno zračenje posjetitelja piknika. Znastvenici Eugenijalci nastupili su u sljedećem sastavu : Dora Bačani, Dorian Jukić, Gita Špoljarić, Hana Jukić, Lana Kovačević, Marion Strasser, David Sertić, Jerislav Jukić, Marijana Šomođi, Leon Grgić, Nenad Gvojić, Marko Rastija te voditeljice Rajka Avirović Gaća i Sanela Jukić.

Uz znanstvenike Eugenijalce odličan dan prepun znanstvenih zanimljivosti proveli su i najbolji učenici naše škole te voditeljice ravnateljica Božica Majhen, pedagoginja Nataša Ivanić i učiteljica Jasna Kizivat. Na prekrasnoj lokaciji Jadran filma poigrali su se sa moćnim T-Rexom i bebom Triceratopsom, izrađivali privjeske pomoću 3-D printera, igrajući se sa velikim živim paucima i prevladali strah od istih, vozili robote, pravili vulkane u čaši i još puno, puno toga.

Eugenijalci se posebno žele zahvaliti Gradu Slatini i gradonačelniku Ivanu Roštašu na financiranju prijevoza, jer su nam dali podršku u našem nastojanju da populariziramo znanost.

Više fotografija pogledajte ovdje.

Izvor: Sanela Jukić, koordinatorica i učiteljica matematike